Od 1. januára 2014 je múzeum organizačne začlenené pod Centrum vedecko-technických informácií SR v Bratislave, priamo riadenú príspevkovú organizáciu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Od 26. februára 2014 je zapísané v centrálnom Registri múzeí a galérií Slovenskej republiky.

Výnimočnosť a jedinečnosť múzea od vzniku až po súčasnosť spočíva v tom, že mapuje históriu špeciálneho školstva ako celku, najmä štyri základné pédie – zrakové, sluchové, telesné a mentálne znevýhodnenie.

V súčasnosti je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou, s komplexnou dokumentáciou v oblasti špeciálneho školstva, špeciálnej pedagogiky a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením. Špecializuje sa na zhromažďovanie, ochraňovanie, odborné zhodnocovanie, spravovanie, využívanie a sprístupňovanie hmotných dokladov z dejín špeciálneho školstva a zdravotne znevýhodnených.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči svoje poslanie realizuje prostredníctvom činností

• zbierkotvornej,
  • dokumentačno-evidenčnej a ochrannej,
  • kultúrno-prezentačnej,
  • výchovno-vzdelávacej a poradenskej.

V súčasnosti múzeum disponuje

• modernou, interaktívnou expozíciou,
  • depozitárom,
  • archívom listinných dokumentačných materiálov,