Aj autistické deti vedia byť tvorivé a výnimočné

 

S témou autizmu sa často skloňujú skôr prívlastky ako špeciálny prístup, vlastný svet a podobne. Ale čo tak upriamiť pozornosť aj na výnimočnosť detí s touto diagnózou a ich tvorivý svet. Najbližšie priblíži túto pozitívnejšiu stránku výstava v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči.

 

Aj deti s autizmom vedia byť nadané. Výstava výtvarných prác dvoch talentovaných autistických chlapcov to len potvrdzuje. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči pripravilo túto výstavu v spolupráci so Spojenou školou Jána Vojtaššáka v Levoči a Spojenou školou sv. Maximiliána Mária Kolbeho v Spišskej Novej Vsi. Vernisáž je pripravená symbolicky, na 2. apríla 2019, na Svetový deň povedomia o autizme.

 

„Pridanou hodnotou pre návštevníkov je, že sa dozvedia aj množstvo zaujímavých informácií o autizme, môžu nahliadnuť do niekoľkých publikácií venovaných tejto problematike či pozrieť si dokumentárny film ‘Tak ďaleko, tak blízko‘,“ dopĺňa Michaela Tomčofčíková, kurátorka výstavy.

 

A akí sú Denis HolotňákDaniel Klešč, dvaja šikovní výtvarníci prezentujúci na výstave? Ako každé dieťa, každého zaujíma niečo iného. „Denis, ktorý kreslí už od malička obľubuje v tvorbe domy, mestá, hrady, jednoducho stavby všeobecne,“ hovorí Vladimíra Tatarková, špeciálny pedagóg a Denisova triedna učiteľka. Aj o Danielovi čo-to prezradila jeho triedna učiteľka, Ivana Leskovjanská: „Daniel sa okrem kreslenia venuje hre na klávesoch a na bicích. Zaujímajú ho rôzne prírodné javy. Najradšej kreslí stroje, fantastické bytosti a zvieratá.“

 

Levočské múzeum špeciálneho školstva sa problematike autizmu nevenuje po prvýkrát. Formou výstavy prinieslo už napríklad pohľad do triedy autistov. Priblížili sa predovšetkým dennodenne využívané učebné či kompenzačné pomôcky. Zaujímavou bola i téma vzťahu autizmus a muzikoterapia.

 

Aktuálna výstava vytvorí priestor pre odbornú diskusiu počas posledného aprílového týždňa: “V súvislosti s výstavou sme v priestoroch múzea pripravili odborný seminár s názvom Autizmus v kocke. Špeciálna pedagogička Vladimíra Tatarková a Janka Repaská (Occupational therapie) priblížia problematiku autizmu po teoretickej aj praktickej stránke učiteľom materských škôl a študentom Strednej odbornej školy pedagogickej,“ hovorí Tomčofčíková.

 

Výstava AUTIZMUS v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči začína vernisážou 2. apríla 2019 o 16. hodine. Potrvá až do 3. mája 2019. A ako spomínajú aj v múzeu, určite ukáže, že … aj autistické deti vedia byť tvorivé a výnimočné.