V Levoči sa bude konať Benefícium pre Tadeáša.

Pohľad na svet očami jedenásťročného Tadeáša Wagnera, trpiaceho svalovou dystrofiou, prinesie vo forme špecializovanej výstavy Múzeum špeciálneho školstva v Levoči. Výstava s názvom „Benefícium pre Tadeáša“ zachytáva výtvarné prvotiny chlapca – Vodný svet, Horáreň, Obec Vlčko, Husľový kľúč, Moje najlepšie kúpele a ďalšie.

Tadeáš kreslí ľavou rukou od svojich piatich rokov. Dominantným prvkom jeho kresieb sú domy, budovy, rušné ulice s autami, celé mestá, ale aj štátne vlajky krajín, ktorým ostáva verný pri každej kresbe. Miniatúrnym zobrazením, ktoré sa opakuje na všetkých kresbách, Tadeáš prenáša svet, ktorý vidí, na papier.

„Tadeáš má za sebou prvé výtvarné úspechy a prvé výstavy. V minulom roku získali jeho kresby vzácne ocenenia na prestížnych súťažiach vyhlásených Medzinárodnou železničnou úniou UIC a Spoločenstvom európskych železníc a infraštruktúrnych spoločností CER. Začiatkom roka získala ocenenie jeho kresba na tému Bezpečnosť na železničných priecestiach, pričom do súťaže prišlo vyše 600 kresieb od detí z celého sveta. V závere roka, v celoeurópskej súťaži, spomedzi 144 kresieb uspela Tadeášova kresba na tému Vianoce a železnice,“ uviedla Mgr. Štefánia Petreková, vedúca múzea.

Predajná výstava „Benefícium pre Tadeáša“ bude sprístupnená v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči od 15. októbra do 30. októbra 2015. Finančný výťažok z výstavy bude použitý na uspôsobenie auta, ktorým bude možné prepravovať Tadeáša a jeho elektrický invalidný vozík. 

Fotografie za akcie: