Navštívte Múzeum špeciálneho školstva a spoznajte Louisa Brailla.

Leto to je aj cestovanie. Navyše súčasná situácia je ideálna na spoznávanie toho, čo máme doma.  V Prešovskom kraji na zvedavých turistov čaká cestovateľský no tiež súťažný projekt. Tradične je jeho súčasťou i moderné, interaktívne múzeum. Dobrodružstvachtiví návštevníci sú už vítaní.

Levočské Múzeum špeciálneho školstva (múzeum) je organizačná zložka Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Popri celoslovenskom význame svojich aktivít je „silnou značkou“ aj v regióne. Či už v rámci kultúrno-vzdelávacích inštitúcií alebo turistických cieľov.

Svoju pozíciu potvrdzuje i tohtoročným zapojením sa do projektu na podporu cestovného ruchu na Severovýchode Slovenska – Legendarium.

Aj my sme Legendarium. Denník dobrodruha. www.legendarium_info

Cieľom zaujímavého súťažného projektu, ktorého sme tento rok opäť súčasťou je podpora cestovného ruchu v Prešovskom samosprávnom kraji. Aktuálnu výzvu: ‚Cestuj, hľadaj nálepky, zbieraj pečiatky a vyhraj skvelé ceny,‘ môžu naplniť súťažiaci aj prostredníctvom návštevy nášho múzea. A to už počas týchto letných dní až do 12. septembra,“ konkretizuje Štefánia Petreková, vedúca múzea.

Ako doplnila, s aktuálnym Legendariom sa začala už šiesta sezóna tohto populárneho podujatia. Jeho hlavný organizátor – Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska – si pripravil i novinku.  Svoj „naj“ zážitok spojený s konkrétnym dátumom a miestom si môžu účastníci zapísať do Denníka dobrodruha.

Denník dobrodruha v priestoroch venovaných ľudským zmyslom, 3. podlažie Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

No jedným z takýchto miest, plných zaujímavých podnetov môže a chce byť aj levočské Múzeum špeciálneho školstva.

„Na turistov, pátračov a zvedavcov u nás čaká predovšetkým interaktívna expozícia. No pozývame aj na stretnutie sa so šikovným a nadaným francúzskym chlapcom Louisom. Na spoznanie Braillovho písma u nás nepotrebujete žiadne príručky, predstavíme vám ho cez rôzne aktivity. A hoci máme pripravené aj pracovné listy, žiadneho spojenia so školou sa báť netreba. Nie sú plné povinností, ale zaujímavostí. Šikovnosť a záujem zapojiť do súťažného Legendaria aj tu u nás v múzeu, radi na záver odmeníme malou sladkou bodkou,“ motivuje návštevníkov Petreková.

Rodina zúčastňujúca sa Legendária v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Trinásťročný Adam zo súkromnej základnej školy v Levoči má motiváciu už vo vlastných skúsenostiach: „Áno, aj tento rok sa znovu zapojím do Legendaria, pretože môžem lepšie spoznať miesta Prešovského kraja. Je to dobré využitie voľného času. Odporúčam všetkým. Uvidíte veľa miest, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Môžete dovolenkovať aj napriek situácii a navštíviť krásne miesta.“

Nadšenie nechýba ani len sedemročnej Radanke zo ZŠ Š. Kluberta v Levoči. Už teraz vie, že nájsť trezor v prírode je a bude super pocit.

 „Páči sa mi hľadať trezory, v ktorých sú nálepky, no zároveň objavím aj veľa nových miest.“ Radanka, 7r.

Chuť opäť spoznávať má aj jej, o niečo starší, spolužiak z rovnakej základnej školy. Deväťročný Branko sa rovnako zapojí aj tento rok. Baví ho cestovať a spoznávať iné kúty Slovenska. „Minulý rok to bola zábava. Páčilo sa mi, že sme museli hľadať nálepky a vždy som sa tešil na nové miesta, kde bol ukrytý trezor s nálepkou alebo pečiatkou. Odporúčam všetkým.“

Informácie k podujatiu, pravidlám súťaženia a zapojenia sa do projektu získate kliknutím na www.legendarium.info. Kliknutie na oficiálnu stránku múzea  – www.msslevoca.sk – je zasa ten správny zdroj informácií pre rezervovanie si vašej návštevy alebo ďalšie informácie o expozícii či aktuálnom programe. Tí, ktorí radi „lajkujú“ a „sledujú“ majú k dispozícii i FacebookInstagram.