V interaktívnom múzeu bude aj leto akčné. Múzejníci pozývajú bicyklovať a zažiť hravé leto spoznávaním regiónu.  

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR ponúkne cyklistom zaujímavú zľavu. Už tradičnou zastávkou bude pre tých,  čo sa chystajú túlať širším okolím a pôjdu po stopách legendárnych hrdinov.     

   Legendarium, hravé leto plné výletov v prešovskom kraji

 

„Počas leta k nášmu zážitkovému múzeu neodmysliteľne patrí aj populárny projekt Legendarium. Zameraný je na rôzne kultúrne zaujímavosti, prírodné skvosty či atrakcie Prešovského kraja, ktoré sa tu stávajú jednotlivými zastávkami aktívnych turistov. Vďaka nemu spoznajú región a zažijú, ako hovorí motto ročníka – Hravé leto,“ približuje Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

8. ročník Legendaria, cestovateľského projektu Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, odštartuje v piatok 16. júna 2023. Po piatykrát ho k svojim zážitkom pridáva aj rovnako zážitkové levočské múzeum.

„Všetky prázdninujúce deti a ich rodičia, ktorí sa vydajú Dolným Spišom na bicykli a zastavia sa aj v Levoči majú u nás pripravený malý darček. Na prehliadku stálej expozície im poskytneme zľavnený lístok. Ďalším cyklistickým nadšencom môžeme nejaký ten cyklovýlet  pomôcť naplánovať. Stačí si u nás zakúpiť cyklomapu Dolný Spiš deťom a získajú výborného pomocníka práve k takýmto letným zážitkom. Navyše k tejto kúpe pridáme my 10 % zľavu na vstupné.“      

Aj my sme LegendariumNávštevníci múzea, ktorí sa zapoja do spoznávania s Legendariom tu nájdu aj malé brožúry Hravé leto. Získajú pečiatku s názvom Severný Spiš a neskôr aj ceny za dosiahnuté garantované hranice. Tí čo sú na dobrodružstvo pripravení môžu začať už v piatok 16. júna a tí, ktorí váhajú, majú čas do 3. septembra. S Legandariom sa vydáte po stopách hrdinov a zažijete neopakovateľné.

„My v múzeu sme tohtoročnú letnú turistickú sezónu úspešne otvorili už 1. júna. Potrvá až do konca septembra. Otvorené máme sedem dní v týždni vrátane víkendov a sviatkov. Aktívne prázdninujúce rodiny s deťmi, malých i veľkých radi zoznámime s našou zážitkovou prehliadkou stálej expozície, ktorá sa rozprestiera na ploche takmer 200 m2 . Vyskúšajú si repliky vybraných exponátov, naučia sa Braillovo písmo, obrovské ucho a oko im priblíži ako funguje sluch či zrak. S Pinf hrami to bude zábava a s otázkami testovanie vlastných zmyslov.“

Ako Petreková doplnila, odvážnejší môžu vyskúšať tmavú miestnosť, ktorá evokuje jednoduchú domácnosť nevidiacich. Orientovať sa v nej dá len pomocou hmatu a sluchu. Zaujímavosťou sú aj rôzne špeciálne kompenzačné pomôcky, uľahčujúce život nevidiacim, zvukové pexeso alebo aktivita, kedy iba hmatom identifikujete rôzne druhy ovocia a zeleniny.

Navštívte múzeum špeciálneho školstva a spoznajte Louisa Brailla.

„Naša stála expozícia je ideálnym miestom pre spoznávanie vzdelávania a bežného života osôb so zdravotným znevýhodnením. Nie je to žiadna nuda, práve naopak. Prostredníctvom zážitkov, interaktívnych prvkov, originálnych exponátov, replík, hier a dialógu sa ocitnete vo svete inakosti, ktorá je súčasťou nášho života. Nie je nič lepšie, ako byť v múzeu, kde neplatia zákazy typu Nedotýkajte sa!‘ Práve naopak tu si to vyskúšajte, zahrajte sa, napíšte si to alebo… respektíve presnejšie a hlavne… sa pýtajte.“

Moderné a jedinečné Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou. Všetky potrebné informácie sú dostupné na oficiálnej webovej stránke múzea a sociálnych sieťach FacebookInstagram.