Prvý júnový víkend bude dôvodom na dvojnásobné oslavy. V interaktívnom a zážitkovom múzeu v Levoči otvoria letnú turistickú sezónu a na svoje si prídu aj deti. Víkend v múzeu bude patriť ich sviatku – Medzinárodnému dňu detí.

„V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči (Centrum vedecko-technických informácií SR) budeme oslavovať hneď dvakrát. Celý víkend sa ponesie v duchu sviatku všetkých detí a zároveň slávnostne otvoríme našu 6. letnú sezónu, počas ktorej bude múzeum otvorené 7 dni v týždni, vrátane víkendov a všetkých sviatkov. Dokonca sme predĺžili otváracie hodiny. Múzeum bude, počas víkendov a sviatkov, otvorené do 18. hodiny,“ hovorí Štefánia Petreková, riaditeľka Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Deti sú častými návštevníkmi Múzea špeciálneho školstva v Levoči. K detstvu nesporne patrí hravosť, veselosť, osvojovanie si nových poznatkov a spoznávanie nevšedných miest, atrakcií či zážitkovej kultúry a múzeum je zasa ideálnym interaktívnym priestorom na edukáciu, inklúziu a originálne zážitky.

Múzeu špeciálneho školstva v Levoči sviatok detí oslávia nielen hrou a zábavou, ale napriek víkendu aj edukatívne. „Deti s rodičmi alebo starými rodičmi pozývame na prehliadku interaktívnej a zážitkovej expozície, v ktorej uvidia originálne exponáty, obrovský glóbus,  nadrozmerné 3D ľudské ucho a oko, napíšu si svoje meno v Braillovom písme, spoznajú Pinf hry, budú si testovať svoje zmysly – hmat, zrak, sluch a čuch, pozerať vôkol seba cez špeciálne, simulačné okuliare a niektorí sa ocitnú aj v tmavom priestore, pohybujúc sa iba prostredníctvom hmatu a sluchu,“ pokračuje Štefánia Petreková. 

Víkendový program pre deti s rodičmi, starými rodičmi, ale aj ostatných návštevníkov, priateľov či priaznivcov múzea bude zároveň skvelým štartom našej, už 6. letnej sezóny. Obdobie dovoleniek, výletov, cestovania je nesporne ideálnym časopriestorom na spoznávanie unikátov na Slovensku a levočské múzeum k nim určite patrí. Počas štyroch letných mesiacov (jún – september) cestujte, objavujte, venujte sa aktivitám, na ktoré počas školského roka neostáva čas, ani priestor.

Nedeľňajšie popoludnie v átriu múzea, spestrí rozprávka Janko Hraško, v podaní Divadla Portál z Prešova. Náhradným priestorom pre hercov i divákov, v prípade nepriaznivého počasia, budú výstavné a multifunkčné priestory múzea.

„Interaktívne Múzeum špeciálneho školstva v Levoči bude počas leta 2024 opäť súčasťou populárneho cestovateľského projektu Legendarium, ale aj geochacingu. Zberatelia u nás nájdu aj známu Wander card, či originálne pečiatky. Stačí si ich vypýtať alebo zakúpiť priamo v pokladni múzea,“ predstavuje program letnej sezóny Petreková a pokračuje „pre deti z Levoče a blízkeho okolia pripravujeme už 3. ročník letného projektu o malých múzejníkoch, tentoraz s názvom „Ekomúzejníci v akcii“, ktorý finančne podporila  Nadácia VSE.“

Na Slovensku sa sviatok Medzinárodného dňa detí oslavuje od r. 1952. Myšlienka sviatku vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve, vo Švajčiarsku, ešte v roku 1925. Dnes tento deň oslavujú krajiny v rôzne dni. Vo svete je za Medzinárodný deň detí od roku 1954 zvolený UNESCOm 20. november. Tento deň je charakterizovaný ako deň svetového bratstva a porozumenia medzi deťmi.

A o porozumení a empatii hovorí aj poslanie a všetky aktivity Múzea špeciálneho školstva v Levoči. O porozumení nášho sveta, ale aj sveta tých, ktorí ho vnímajú cez určitý hendikep, o to intenzívnejšie.

Bližšie informácie o programovej ponuke, otváracích hodinách počas leta, vstupnom, ale aj kontaktné údaje pre prípad rezervácie, nájdete na www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

rozprávka Janko Hraško