Prečo len jeden deň, keď môžeme celý týždeň. Povedali si v múzeu plnom interaktívnych exponátov a sviatok Medzinárodného dňa detí tu potrvá celý jeden týždeň.

V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči (Centrum vedecko-technických informácií SR) sa bude vzdelávať a spoznávať svet hluchoslepých. Deti čaká zaujímavé „stretnutie s inakosťou,“ ale aj množstvo zábavy.    

Deti sú častými návštevníkmi Múzea špeciálneho školstva v Levoči (CVTI SR). No a tak ako hravosť, zábava a nové poznatky patria k detstvu, tak k tomuto múzeu patrí interaktivita, vzdelávanie a originálne zážitky. A jedinečný tu bude aj blížiaci sa Medzinárodný deň detí. Z jedného dňa sa stane týždeň.

Múzeu špeciálneho školstva v Levoči sviatok detí oslávia nielen hrou a zábavou, ale najmä edukatívne. Cieľom je ukázať, aké možnosti vzdelávania majú hluchoslepí žiaci. Je to možnosť, ako lepšie pochopiť ich svet, ktorý vnímajú bez zraku a sluchu. „Zároveň je to pre deti príležitosť stať sa vnímavejšími a osvojiť  si základné komunikačné zručnosti hluchoslepých,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči. 

Ako doplnila už druhý rok oslávia v múzeu Medzinárodný deň detí spolu s predškolákmi a žiakmi 1. ročníkov všetkých materských a základných škôl v meste Levoča vrátane špeciálnych. „Náš zážitkovo-vzdelávací program o hluchoslepom dievčatku Helen a ďalšie zaujímavé aktivity tentoraz prilákali skutočne veľa škôl. Z Medzinárodného dňa detí sa tak u nás razom stane rovno Týždeň detí v zážitkovom múzeu.“

Keď budeme ešte konkrétnejší, tak priestor Múzea špeciálneho školstva v Levoči patrí deťom jednoznačne počas celého roka. Navštevujú ho nielen školské skupiny, ale aj rodiny s deťmi. Často aj s deťmi mladšími ako šesť rokov. „Lektorované prehliadky sú zakaždým iné. Vždy sa prispôsobíme návštevníkovi. Svet vzdelávania zdravotne postihnutých, ale aj ten bežný, každodenný môžu u nás návštevníci spoznávať cez historické exponáty, repliky, nadrozmerné modely ľudského ucha a oka a ďalšie interaktívne prvky.“

Plagát podujatia Týždeň detí v múzeu.
Dieťa fúka do bublifuku.

Na Slovensku sa sviatok Medzinárodného dňa detí oslavuje od polovice 20. storočia. Myšlienka sviatku vznikla  na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve, ešte v roku 1925. Dnes tento deň oslavujú krajiny v rôzne dni. Vo svete je za Medzinárodný deň detí od roku 1954 zvolený UNESCOm 20. november. Tento deň je charakterizovaný ako deň svetového bratstva a porozumenia medzi deťmi.

A o porozumení hovorí aj každá z aktivít Múzea špeciálneho školstva v Levoči. O porozumení nášho sveta, ale aj sveta tých, ktorí ho vnímajú cez určitý hendikep no o možno o to intenzívnejšie.

Bližšie informácie o programovej ponuke, otváracích hodinách počas leta, vstupnom, ale aj kontaktné údaje pre prípad rezervácie, nájdete na www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.