Je moderné, je interaktívne, je špecializované a aktuálne „v produktívnom veku.“ Múzeum špeciálneho školstva v Levoči otvorilo svoje brány 16. novembra 1990. Tridsať rokov od svojho založenia si pripomenie bohatým zážitkovým programom už v septembri, a to počas celých dvoch týždňov.

 

„Pri príležitosti nášho 30. výročia odštartujeme 7. septembra v múzeu podujatie Dva týždne zážitkov. Pripravený máme pestrý a rozsiahly program určený nielen školským skupinám, ale aj širokej verejnosti,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca múzea.

 

Ako odhodlane dodala, 30 rokov existencie  múzea sa rozhodli osláviť netradične, ale zároveň tak ako sa na moderné a interaktívne múzeum patrí. Zážitkovým a rovnako interaktívnym programom. „Ušili sme ho doslova na mieru našim verným a stálym priaznivcom, návštevníkov, rodinám s deťmi, odbornej i laickej verejnosti. Veríme, že každý, kto chce naše jubileum osláviť s nami, si vyberie. Program je pripravený od 7. do 18. septembra. Vrátane víkendu a sviatku,“ konkretizuje Petreková.

 

Okrem edukatívno-zážitkových programov, zameraných na Braillovo písmo, prstovú abecedu, posunkový jazyk, Lormovu dotykovú abecedu, zmyslové orgány oko a ucho, ktoré sú určené najmä školským skupinám, sú pripravené prehliadky interaktívnej expozície múzea s lektorským výkladom, ale aj hlavný program celého podujatia.

 

Atmoféru v jubilujúcom múzeu spríjemní  speváčka Katka Koščová za klavírneho doprovodu Daniela Špinera. Koncert odohrajú 9. septembra, v dopoludňajších hodinách. „Jej tvorba inklinuje k hudobným štýlom ako je šansón, jazz, folk a pri písaní svojich textov vychádza aj zo slovenskej ľudovej tradície. Charizmatická speváčka sa publiku predstaví výberom piesní popretkávaných príbehmi nevidiacej Mimi a jej kamarátky Lízy, hluchoslepej Helen či nepočujúcej dievčiny, ktorá sa ocitla na diskotéke,“ približuje Petreková.

 

Tvorivosti bude patriť 11. september.  Na deti čaká workshop Namaľuj si veselé tričko, vak či šiltovku, a tým zrecykluj starý kus svojho šatník. Zapojiť sa môžu žiaci 1. stupňa všetkých základných škôl v meste Levoča, nevidiaci a nepočujúci nevynímajúc.

 

„Počas víkendu budeme v múzeu spájať generácie. Pre všetkých starých rodičov sme pripravili bezplatný vstup, ak zavítajú do múzea v sprievode svojich vnúčat, a taktiež sa môžu spoločne zapojiť do súťaženia s pracovnými listami, ktoré sú u nás úplnou novinkou,“ inšpiruje k návšteve jeho vedúca.

 

Do rozprávky sa návštevníci prenesú 15. septembra. Vďaka rozprávke o Zlatej rybke, v podaní  profesionálneho Divadla Portál z Prešova. Hlavným poslaním a cieľom umeleckého zoskupenia je vytvárať a produkovať umelecké diela a vystúpenia najmä pre detských divákov. 

 

Rozprávkový bude v jubilujúcom múzeu aj záver druhého týždňa zážitkov. Ožijú rozprávkové postavičky Mimi a Líza, Heidi, hlavná hrdinka dowňáčka Zuzka, autista Daniel či ďalší. Do ich príbehov sa návštevníci začítajú a započúvajú spoločne s Evkou Cibulovou-Ryššákovou, Aďkou Brnčalovovu, Matejom Babejom a ďalšími hercami, rodákmi z Levoče, ktorí im aspoň na chvíľu zapožičajú svoj hlas.

 

Dva týždne zážitkov v jedinečnom Múzeu špeciálneho školstva v Levoči podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne. „Štartujeme 7. septembra,  edukatívno-zážitkovým programom s názvom Braillovo písmo, ako ho nepoznáme a pokračujeme ďalšími aktivitami. Vyberte si a poďte s nami osláviť 30 rokov Múzea špeciálneho školstva v Levoči.  Nezabudnite si rezervovať vstup  na prehliadku interaktívnej expozície. Pridajte sa k edukatívno-zážitkovým programom, vystúpeniu Katky Koščovej, Divadlu Portál alebo Čítaniu s hercami,“ sumarizuje a pozýva Petreková.