Na návštevu pozvali i Mikuláša a detskú kreativitu zvolávajú na vianočné tvorenie. Múzejníci v špeciálnom levočskom múzeu rozbehli advent naplno. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR pripravilo originálne predsviatočné aktivity.

Bude zábava, ktorú nepozná každý. Priestor dostanú šikovné ruky, ktoré vďaka ich výrobkom krášlia nejeden vianočný stromček.

„Po prvý raz do nášho múzea zavíta sv. Mikuláš. Deti z levočských materských škôl v jeho spoločnosti zažijú neobyčajné hranie v múzeu. Neobyčajné z toho dôvodu, že deťom predstavíme špeciálne hračky, ktoré žiaci so zdravotným postihnutím používali v minulosti. Prípadne to budú súčasné špeciálne vzdelávacie hry. Budeme radi, ak už predškoláci touto cestou spoznajú prirodzenosť inakosti. V ich prípade najlepšie práve cez hračky. A neuveríte, ale u nás sa Mikuláš zdrží až do 12. decembra,“  hovorí Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR.     

Mikuláš v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Odmeny má sv. Mikuláš pripravené pre jednotlivcov, ale aj všetky materské školy, ktoré do múzea zavítajú na Mikulášske hranie v múzeu.

Plagát podujatia Mikulášske hranie v múzeu.

Predškoláci sa rozlúčia s Mikulášom a po zážitky si prídu do múzea žiaci základných škôl. „Od 13. do 16. decembra budeme v múzeu vianočne tvoriť. Kreatívny workshop sme pripravili pre 1. stupeň všetkých základných škôl v Levoči a blízkom okolí. Originálne vianočné ozdoby si vytvoria z recyklovateľných aj nových materiálov.“

Plagát k podujatiu vianočné tvorenie v múzeu

Ako doplnila bude sa strihať, maľovať, zdobiť aj rozdávať malá sladká odmena. Školáci vytvoria ozdoby, ktorými skrášlia vianočný stromček v múzeu, ale aj ten v škole či doma.

Všetky podrobné informácie o decembrových podujatiach sú zverejnené na oficiálnej webovej stránke múzea. Skontaktovať sa s levočskými múzejníkmi môžete aj emailom či telefonicky.

V rámci decembrových aktivít stihli v Levoči pred návštevou sv. Mikuláša ešte jednu zaujímavú návštevu. Mladých ľudí z viacerých južanských štátov ako Turecko, Grécko, Rumunsko či Taliansko. Išlo o 29 študentov, ktorí navštívili Slovensko v rámci projektu Artemis Erasmus+. „Počas ich týždňového pobytu zameraného na rôzne druhy terapií zavítali aj do nášho múzea. Oboznámili sa s históriou výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným postihnutím. Vyskúšali si workshop o Braillovom písme. Vytvorili originálne maľované tričká dotvorené bodkami, ktoré predstavujú ich mená v Braillovom písme.“

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči bude v decembri otvorené do 22. 12. 2022 vrátane. Platí tradičný zimný prevádzkový modul, od 9.00 do 16.30 hod. V novom roku môžu návštevníci prísť za zážitkami od 9. januára 2023. „Všetkým našim návštevníkov a priateľom ďakujeme za prejavenú dôveru i spoluprácu v tomto roku. Želáme im šťastné a veselé Vianoce a spoločne sa opäť v múzeu vidíme v novom roku 2023.“

Fotogaléria: