V špeciálnom levočskom múzeu sú na zahraničných turistov pripravení. Ponúkajú im novinku, ktorá im múzeum predstaví používateľsky veľmi obľúbenou formou. Audiosprievodca v maďarskom a poľskom jazyku je viac ako len aplikácia. Tak teda, nielen „Vitajte“, ale rovnako aj Powitanie” či Üdvözöljük” … v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. 

Nový rok sa už naplno rozbehol a s ním aj nová sezóna pre interaktívne levočské múzeum. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR sa rozhodlo pripraviť pár noviniek. Aktuálne sprístupňuje svoju stálu zážitkovú expozíciu ďalšej skupine turistov, ktorí mieria do historickej Levoče. K dispozícii je im audiosprievodca v maďarskom a poľskom jazyku.

„Bezplatnú aplikáciu si návštevníci môžu stiahnuť priamo v múzeu. Dostupná je v online aj offline režime, bez prístupu k internetu. Tvoria ju štyri časti – Expozícia, Pre školy, Informácie a Menu, “ konkretizuje Štefánia Petreková, vedúca múzea.

V menu aplikácie nájdu návštevníci  mapu s kontaktmi, možnosť prelinkovať na webovú stránku múzea, ale aj odkazy na sociálne siete múzea. Doplnená je o čítačku QR kódov a možnosť vybrať si jazykovú mutáciu.  Samozrejmosťou je návod na inštaláciu aplikácie. „K základným informáciám patrí aj úvodné privítanie v zvolenom jazyku, krátka informácia o našom múzeu a vstupnom. Zároveň návštevníkom predstavujeme aj drobné suveníry, ktoré si môžu v múzeu zakúpiť,“ pokračuje Petreková.

Audiosprievodca v poľskom a maďarskom jazyku.

Školy nájdu zaujímavé možnosti pre spestrenie vyučovania v ponuke vzdelávacích a kreatívnych programov múzea. Pre výber tej správnej pre svojich žiakov stačí pedagógom kliknúť v aplikácii na kapitolu Pre školy. Pre zahraničných návštevníkov má táto časť informatívny charakter.

„S našou bezplatnou aplikáciou si maďarsky a poľsky hovoriaci návštevníci môžu prehliadku stálej interaktívnej expozície doslova vychutnať. Stačí im otvoriť priečinok s názvom Expozícia a zvoliť si časť, v ktorej sa práve nachádzajú. Či už je to História, Knižnica, Učebné pomôcky alebo Ľudské zmysly. Každá miestnosť stálej expozície obsahuje okrem základných informácií aj možnosť vybrať si z rozšírených zaujímavostí k vybraným exponátom. Napríklad v prvej miestnosti s názvom História, aplikácia ponúka i informácie o medenom glóbuse, plastickej mape Vysokých Tatier, 3D modeli Spišského hradu či vzácnom Pichtovom písacom stroji.“

Tým, ktorí nemajú mobilné telefóny s Androidom ponúkne múzeum vlastné tablety s nainštalovaným audiosprievodcom. V prípade väčšej, organizovanej skupiny sa môžu návštevníci podeliť o šesť tabletov s aplikáciou.

Inštalácia samotnej aplikácie je jednoduchá. Postačí načítanie QR kódu, ktorým sa spustí online verzia aplikácie. Prípadne si návštevníci zadajú konkrétnu URL adresu / https://mss-audio.web.app//. Po spustení PWA aplikácie v prehliadači je potrebné zvoliť možnosť Pokračovať. Následne je po otvorení Menu vpravo hore potrebné vybrať položku Pridať na plochu.

Múzeum zároveň pripomína, že z priestorových dôvodov je kapacita múzea obmedzená. Prehliadku stálej interaktívnej expozície môže absolvovať maximálne 15 návštevníkov vrátane detí.

Všetky potrebné informácie o jednotlivých vstupoch, otváracích hodinách, ako aj cenník vstupného sú dostupné na webovej stránke múzea www.msslevoca.sk.

Tak, ako interakcia a zážitok nerozlišuje jazyk a vždy je o pocite. Tak aj v múzeu tento pocit ponúkajú všetkým návštevníkom a je jedno či ich privítajú „Vitajte“, „Welcome“, „Willkommen“ Powitanie” či Üdvözöljük” alebo v akomkoľvek inom jazyku.