Blíži sa Veľká noc a s ňou najväčší kresťanský sviatok a tiež oslava jari, ktorú si prebúdzajúca sa príroda naozaj zaslúži. A čo tak v tomto voňavom, farebnom a sviežom období prebudiť aj vlastnú kreativitu?

Žiaci tretích ročníkov levočských škôl tak môžu urobiť v špeciálnom levočskom múzeu. Chystajú tam veľkonočný workshop. Už ste videli veľkonočné vajíčko vytvorené soľou?        

Veľkonočné vajíčko od vekov symbolizuje plodnosť, nový život, silu, ale aj lásku či vďačnosť. Jar navyše „oblieka“ vajíčka do originálneho „veľkonočného šatu. “ Zdobíme ich v rodinách, deti v školách či na krúžkoch, šikovné remeselné ruky vo svojich dielničkách. Dajú sa maľovať, zdobiť, čipkovať, batikovať, olepovať, skúšať rôzne tradičné aj menej tradičné techniky.

Pestré veľkonočné tvorenie. Príďte si vytvoriť pozdrav s veľkonočnou kraslicou. 28. - 31.marec 2023. Pre žiakov 3. ročníkov ZŠ v Levoči. Uzávierka objednaných skupín 22. marec 2023. Vstupné: 1€/žiak. Trvanie: 60 min.

„Múzeum špeciálneho školstva v Levoči už niekoľko rokov pripravuje veľkonočný workshop pre žiakov najmä základných škôl v meste Levoča, ale i blízkom okolí. Ide o naše tradičné podujatie, o ktoré je stále väčší záujem. Povedali sme si: ‚Kde je dopyt, tam bude aj ponuka.‚,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Posledné marcové dni budú teda v múzeu patriť tradičnej Veľkej noci. Kreatívne tvorenie je naplánované už na 28. marca a potrvá do konca mesiaca. „Tentoraz sme sa rozhodli pripraviť workshop pre žiakov tretích ročníkov všetkých základných škôl v meste vrátane spojených a špeciálnych škôl, kde sa vzdelávajú deti so zdravotným znevýhodnením, ako aj deti z marginalizovaných skupín.“

Veľkonočné vajíčko nakreslené na výkrese.

A čo budú žiaci vytvárať? Pripravia si netradičný veľkonočný pozdrav, ako inak s dominujúcim veľkonočným vajíčkom. Kreatívci budú navyše aj ekologickí a spracujú materiály, ktoré by inak zrejme skončili v smetiach. Stoly budú mať plné papierov, lepidiel, vodových farieb, štetcov, nožníc a ďalších potrieb pre „malých umelcov“ a… a soli. Už ste tvorili vajíčko zo soli?

Na žiakov so zrakovým znevýhodnením čakajú textílie, špagáty a rôzne 2D hmatateľné ozdoby.

„Aktuálne majú záujemcovia príležitosť prihlásiť sa vopred a rezervovať si termín workshopu. Kapacita múzea je obmedzená, a aj z tohto dôvodu uvítame informáciu od škôl vopred. Všetky potrebné informácie nájdu na našej oficiálnej webovej stránke múzea a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.