Nebudú len prechádzať expozíciou. Nevyskúšajú si len bežnú interakciu s exponátmi. Stanú sa priamo sprievodcami. Získajú zručnosti pravých odborníkov.
V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči (Centrum vedecko-technických informácií SR) čakajú malých múzejníkov. Pripravený je pre nich päť dní zážitkov v rámci pilotného programu My sme malí múzejníci.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči (Centrum vedecko-technických informácií SR), to je interaktívna expozícia, zážitkovo-vzdelávacie programy, pre turistov populárne Legendarium či geocaching. A aktuálne aj premiérový projekt denného letného tábora My sme malí múzejníci.

„Náš pilotný projekt sa uskutoční v prúde prázdninových zážitkov, v termíne od 18. do 22. júla 2022. Prázdninujúcim školákom chceme k času dovoleniek a oddychovania u starých rodičov pridať ďalší zážitok, o ktorom budú v septembri svojím spolužiakom rozprávať. Ako malí múzejníci budú spoznávať naše špeciálne múzeum v meste Levoča a vďaka aktivitám získajú skúsenosť s kultúrnou, vzdelávacou, ale aj interaktívnou inklúziou. Deti si uvedomia, že aj nevidiace alebo nepočujúce dieťa, môže byť skvelým kamarátom. Zistia, ako s ním majú komunikovať. Naučia sa základy Braillovho písma, posunkového jazyka. No a prezradíme im aj to, ako sa opravujú múzejné exponáty alebo historické učebnice či vysvedčenia,“ konkretizuje Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Plagát podujatia My sme malí múzejníci

Pre deti už nebudú neznáme pojmy ako expozícia, exponát, zbierkový predmet či replika. Na základe vlastnej skúsenosti porozumejú lepšie  úlohe múzea, tým, ktorí v múzeu pracujú, ale i tomu, aké činnosti múzejníci vykonávajú.

„Počas workshopov sa z našich malých múzejníkov stanú detskí sprievodcovia expozíciou, namaľujú si svoje tričko, budú súťažiť v čítaní Braillovho písma, či posunkového jazyka. Šalát budú pripravovať tak, že využijú len niektorý zo zmyslov, napríklad čuch, chuť alebo hmat. Sladkou, pomyselnou čerešničkou tábora bude pečenie koláča.“

No a aby boli malí múzejníci skutoční „profesionáli“ zastavia sa aj v Oblastných reštaurátorských ateliéroch. Dozvedia sa prečo sa vybrané predmety reštaurujú respektíve opravujú. Uvidia konkrétne reštaurátorské činnosti. Za mikrofón sa posadia vo zvukových štúdiách Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu. Vyskúšajú si načítanie zvukovej ukážky rozprávkovej knihy Mimi a Líza pre nevidiacich čitateľov. Čakajú ich aj ukážky zaujímavého spôsobu tlače Braillovho písma či výroby reliéfnych obrázkov.

„V živom tempe táborového programu budeme pokračovať na čerstvom vzduchu. V rámci krátkeho výletu deti navštívia neďaleký, šesť kilometrov vzdialený Medvedí vrch s rozhľadňou a hojdačkou. Prekrásne výhľady na mesto, Vysoké Tatry a Spišský hrad sú tu jedinečné.“  

Denný letný tábor je určený dvadsiatim školákom vo veku od 8 – 11 rokov, ktorí s múzeom aktívne spolupracovali počas uplynulého školského roku. V inkluzívnom tábore sa stretnú rovesníci, školáci zo všetkých základných škôl v meste Levoča i blízkych obciach.

Pilotný projekt My sme malí múzejníci finančne podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne a vlastnými finančnými prostriedkami CVTI SR. Vďaka tejto podpore je tábor pre všetky deti bezplatný.

Počas trvania letného tábora ostávajú jednotlivé vstupy na prehliadku múzea nezmenené, s výnimkou prvého vstupu o 9.00 hod., ktorý bude počas celého týždňa rezervovaný pre tábor.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je opäť otvorené sedem dní v týždni vrátane sviatkov. Bližšie informácie o programovej ponuke, otváracích hodinách, vstupnom, ale aj ďalšie informácie nájdete na www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach FacebookInstagram.

Rezervujte si svoj vstup na prehliadku nášho múzea buď telefonicky +421 918 625 285 alebo mailom mss.levoca@gmail.com.