„18. mája 2024 otvoria návštevníkom bránu múzea už o 13. hodine. Sobotné popoludnie tu naplní rôznorodý program a uzavrie ho nočná prehliadka o 22. hodine pre malých i veľkých návštevníkov,“ začína predstavenie podujatia Štefánia Petreková, riaditeľka múzea.

„Program odštartujeme lektorovanou prehliadkou našej stálej, interaktívnej expozície, ktorá sa bude opakovať každú celú hodinu. Prehliadku tejto expozície môžete absolvovať a zažiť aj s našimi detskými sprievodcami Alessiou a Brankom (o 14. a 16. hodine), s ktorými múzeum spolupracuje už tri roky,“ pokračuje Petreková.

Múzeum však pripravilo súbežný, nemenej zaujímavý program, určený širokej verejnosti, ale najmä rodinám s deťmi.

„O 15. a 17. hodine ponúkame zážitkovo-edukatívny program ,Čaro inkluzívnych hračiekʼ, určený našim najmenším návštevníkom. ,To hlavné je očiam neviditeľnéʼ je zasa názov kreatívneho workshopu s arteterapeutkou Irou Lehotskou, pod vedením ktorej bude ožívať hlina s príbehom Malého princa (o 15., 17. a 19. hodine),“

konkretizuje program v levočskom interaktívnom múzeu jeho riaditeľka Petreková.

V centre historickej Levoče možno stretnete aj maskota múzea, slabozrakého Emila, ktorý vás osloví a určite pozve do múzea. „Prosím, nevyhýbajte sa mu, ale naopak, posmeľte ho v jeho premiére. Každý začiatok je náročný a náš Emil čakal na tento svoj výnimočný deň dlhých, takmer 10 rokov,“ predstavuje maskota múzea Petreková.

No a tým, ktorí ocenia nezvyčajnú atmosféru historických miest a najmä objektov, dávame do pozornosti záverečnú, nočnú prehliadku múzea o 22. hodine, ktorá bude prebiehať za svetla blikajúcich lampášov.

„Počas podujatia platí 50 % zľava zo vstupného a zakúpená vstupenka na prehliadku interaktívnej expozície platí na všetky programy v daný deň. Tak neváhajte a príďte! Sme tu pre vás od 13. do 23. hodiny,“ vysvetľuje Petreková.

„Príďte k nám spoznať tajomstvá a jedinečnosť Múzea špeciálneho školstva v Levoči. Veríme, že tak ako sa počas celého roka snažíme programovou ponukou zaujať rodiny, deti, seniorov, študentov, školy, ale aj návštevníkov so zdravotným znevýhodnením či zahraničných turistov, tak to bude aj v sobotu 18. mája, kedy spoločne oslávime sviatok všetkých múzejníkov. Všetky programy tohto dňa budú začínať o celej hodine a trvať vždy približne 45 až 60 minút.“     

Potrebné informácie o pripravovanom podujatí nájdete aj na oficiálnej webovej stránke múzea a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Cieľom populárneho celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií je sprístupniť kultúrne inštitúcie v netradičnom večernom a nočnom čase. Otvoriť ich brány dokorán všetkým bez rozdielu. Ukázať jedinečné exponáty, zbierkové predmety a umožniť návštevníkom spoznávať nepoznané.

Záštitu nad 20. ročníkom Noci múzeí a galérií 2024 na Slovensku prevzala Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky.

Levočská Noc múzeí a galérií sa uskutoční 18. mája 2024.

Fotogaléria