Marec to je nielen  jar, ale aj knihy. Sú historické, sú odborné, sú farebné, sú rozprávkové. Ale čo tak listovať v knihe a pri tom absolvovať dobrodružnú výpravu po slovenských múzeách. 

V nedávnej knižnej novinke ju spisovateľsky podnikla Andrea Kellö Žačoková. Všimla si aj špeciálne a interaktívne múzeum v Levoči.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) teraz čaká originálna beseda s autorkou knihy Vitaj v múzeu.

Plagát k podujatiu Vitaj v múzeu.

„Keď vstúpiš do budovy s nápisom múzeum, čaká ťa nevšedný zážitok. Je to ako vojsť do stroja času, z ktorého vystúpiš v minulosti. Múzeá ukrývajú tisícky vzácností, ktoré múzejníci najprv zbierajú, potom reštaurujú a nakoniec predstavujú návštevníkom. …,“ píše v prvých riadkoch knihy Vitaj v múzeu, jej autorka Andrea Kellö Žačoková.

Novým spisovateľským prírastkom pripravila zaujímavý bedeker, v ktorom prevedie čitateľa vybranými slovenskými múzeami. Knihu vydalo v minulom roku vydavateľstvo Slovart. Predstavuje osemdesiat strán pútavého čítania pre deti a mládež. Ilustrovala ju Emília Holečková Jesenská, známa ilustrátorka a grafická dizajnérka.

„Dvojstranu 60 a 61 venovala autorka nášmu Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. Čitateľ sa dozvie, že u nás nájde napríklad medený glóbus či prstovú abecedu. Predstavíme mu Čítanku pre nevidiace deti z roku 1896, ukážeme Lormovu abecedu pre hluchoslepých a iné. Pre čitateľov, ktorí sa rozhodnú múzeum navštíviť, čaká množstvo zaujímavých informácií. Napríklad aj o Braillovej abecede. Zopár slov si môžu u nás prečítať alebo napísať aj v tomto písme,“ bližšie popisuje Štefánia Petreková, vedúca múzea.

Kniha Vitaj v múzeu.

Čo ju však aktuálne teší navyše, je plánovaná návšteva autorky priamo v múzeu na spoločnú besedu s návštevníkmi. „Bude to také zážitkové rozprávanie o tom, ako vznikol samotný nápad napísať knihu s názvom Vitaj v múzeu. Dozvieme sa, prečo sa rozhodla predstaviť iba niektoré múzeá. Pospomína si na to, ako odštartovala dobrodružnú výpravu plnú objavov, tajomstiev a prekvapení. Verím, že naši návštevníci dostanú odpovede na všetky svoje zvedavosti. Zistia tak viac nielen o originálnej publikácii, ale aj o originalite nášho múzea. Pre všetky deti má autorka pripravenú aj tvorivú časť. Vyrábať budú zaujímavé hmatové pexeso.“

Kreatívna beseda s Andreou Kellö Žačokovou, autorkou knihy Vitaj v múzeu, sa chystá na 23. marca 2022 v popoludňajších hodinách, od 16.00 do 18.30 hod., v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči. Príjemne stráviť čas môžu takýmto spôsobom najmä rodiny s deťmi vo veku od 5 rokov. Zaujímavé informácie však odznejú určite pre všetky vekové kategórie. Autorke bude robiť rovnako príjemnú spoločnosť jej deväťročná dcéra Emka.

Otvorená kniha Vitaj v múzeu.

Bližšie informácie o podujatí, vstupnom a kontaktné údaje nájdu záujemcovia na webovej stránke múzea www.msslevoca.sk