Svet si po devätnástykrát pripomenie La Nuit européenne des musées a Slovensko nebude výnimkou.  Noc múzeí a galérií ponúka výnimočnú príležitosť spoznať ich expozície, no zároveň je pozvaním na originálny program, pripravený „k ich sviatku.“ Čím prekvapiť majú návštevníkov aj múzejníci v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. Sobota 13. máj 2023 bude u nich zážitková, interaktívna a pestrá, tak ako samotné múzeum.       

„Múzeum špeciálneho školstva v Levoči oslavuje v tomto roku 33. narodeniny. Aj Noc múzeí a galérii je ideálnou príležitosťou ako verejnosti priblížiť, že tie viac ako tri desiatky našej existencie nás postupne formovali. A tak my dnes nezabúdame pripomínať aj historický odkaz špeciálneho vzdelávania, ale zároveň sme návštevníkovi čoraz bližšie a snažíme sa vyhovieť jeho chuti poznávať cez interaktivitu, zážitky a zábavu,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca múzea.

Plagát Noc múzeí a galérií 2023

Ako Petreková spomenula 13. mája 2023 otvoria návštevníkom brány múzea už o 13. hodine. Sobotné popoludnie tu naplní rôznorodý program a uzavrie ho nočná prehliadka o 22. hodine pre malých i veľkých návštevníkov.

„Novinkou tohtoročnej Noci múzeí a galérií je, že keď si návštevníci u nás zakúpia vstupenku na prehliadku stálej expozície, majú voľný vstup aj na všetky ďalšie programy v rámci sobotného podujatia. Zájsť môžu na vystúpenie komorného divadla Portál s rozprávkou O troch grošoch. Radi ich privítame aj na kreatívnom workshope Namaľuj si veselé tričko. Niečo nové sa dozvedia na zážitkovo-vzdelávacom programe o Braillovom písme. Jednotlivé časti programu budú prebiehať v interiéri múzea a v prípade priaznivého počasia aj v jeho exteriéri – na nádvorí objektu – v centre historickej Levoče.“

Lektorka Elenka s detskými sprievodcami

Na návštevníkov sa tešia aj 11-roční Alessia a Branko. Títo detskí sprievodcovia ich interaktívnou expozíciou prevedú ako skutoční profesionáli. Múzeum s nimi spolupracuje už druhý rok.

 

„Príďte k nám spoznať tajomstvá a jedinečnosť Múzea špeciálneho školstva v Levoči. Veríme, že tak ako sa počas celého roka snažíme programom zaujať rodiny, deti, seniorov, študentov, školy, ale aj návštevníkov so zdravotným znevýhodnením či zahraničných turistov, tak to bude aj v sobotu 13. mája, kedy spoločne oslávime sviatok všetkých múzejníkov. Všetky programy tohto dňa budú začínať o celej hodine a trvať vždy približne 45 až 60 minút.“      

Potrebné informácie o pripravovanom podujatí nájdete aj na oficiálnej webovej stránke múzea a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Cieľom populárneho celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií je sprístupniť kultúrne inštitúcie v netradičnom večernom a nočnom čase. Otvoriť ich brány dokorán všetkým bez rozdielu. Ukázať jedinečné exponáty, zbierkové predmety a umožniť návštevníkom spoznávať nepoznané.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je moderným, interaktívnym a najmä špecializovaným múzeom. Venuje sa problematike vzdelávania žiakov so zdravotným postihnutím, histórii špeciálnych škôl na Slovensku. Upriamuje pozornosť na významné osobnosti špeciálneho školstva, originálne učebné pomôcky, ich repliky, ale aj význam ľudských zmyslov. Využíva pri tom rôzne zážitkové a inkluzívne spôsoby, ale aj dialóg, hry a interakciu.