Viete, že v lete 1968 sa v americkom Chicagu konali prvé medzinárodné Špeciálne olympijské hry, na ktorých si zmerali svoje sily intelektuálne znevýhodnení športovci z USA a susednej Kanady?
Iniciátorkou myšlienky tohto podujatia bola Eunice Kennedy Shriver. O rok neskôr bola založená nezisková organizácia Special Olympics International (SOI), ktorá zastrešuje jednotlivé národné združenia špeciálnych olympiád, vrátane slovenskej, a dnes je druhou najväčšou športovou organizáciou na svete.
Špeciálne olympiády umožňujú ľuďom s intelektuálnym znevýhodnením, deťom aj dospelým, pravidelne športovať a súťažiť v desiatkach rozličných disciplín, posúvať svoje vlastné hranice a rozvíjať sa. Ale predovšetkým, venovať sa činnosti, ktorá ich baví a prináša im pozitívne pocity rovnosti, naplnenia, šťastia a úspechu. Teda presne tie isté, ktoré zažívame pri športe všetci, bez ohľadu na svoje intelektuálne schopnosti.
Šport sa tak stáva ideálnym prostriedkom spájania, umožňuje nám naplno si uvedomiť, že osoby s intelektuálnym znevýhodnením sú plnoprávnou súčasťou našej spoločnosti, žijú s nami, nie vedľa nás.
Spracovala: Mgr. Lucia Štrbková