Viete, že Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila 3. marec za Svetový deň počutia a starostlivosti o sluch?

Model ľudského ucha v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Stalo sa tak v r. 2007. Cieľom tohto výnimočného dňa je zvýšenie povedomia, ako predchádzať hluchote a strate sluchu a podporovať starostlivosť o uši a sluch.

Približne 6 % svetovej populácie trpí závažným poškodením sluchu, čo predstavuje alarmujúce, neustále rastúce číslo – 466 miliónov ľudí na celom svete.

K najčastejším príčinám vzniku poruchy sluchu nesporne patria: nadmerný hluk, zápaly uší, infekčné choroby, liečba liekmi toxickými pre sluchový orgán, starnutie sluchového orgánu, vrodené poruchy sluchu. Až 90 % všetkých porúch sluchu a sluchového orgánu je riešiteľných a odstrániteľných. Nesmierne dôležitá je však rýchla diagnostika a následná spolupráca lekárov, pacientov a rodičov.

Rizikovým faktorom je napr. počúvanie príliš hlasnej hudby, ktoré vedie k postupnému oslabeniu sluchu. Výrobcovia prenosných zdrojov hudby nastavujú možnosť intenzity v rozpätí 75 – 135 dB. Hranica, pri ktorej hluk ohrozuje náš sluch, sa pohybuje okolo 90 dB. Počas koncertov a športových podujatí, s vyššou hladinou zvuku ako 100 dB vzniká nebezpečenstvo poškodenia sluchu už po 15 minútach. O tejto problematike sa dozviete aj počas prehliadky interaktívnej expozície Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Závesný načúvací prístroj , ZŠI pre sluchovo postihnutých, Levoča, 2 pol. 20 storočia.
Načúvací aparát Siemens, bezdrôtový, závesný, individuálny, 80. roky 20. storočia.
Pomôcky pre nepočujúcich v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Spracovala: Mgr. Štefánia Petreková