Zjednodušilo prístup imobilným návštevníkom a v novej výstave otvára citlivú tému
Problematika umelého oplodnenia je dnes vysoko aktuálnou témou. Nebáť sa o tejto téme hovoriť sa rozhodlo aj Múzeum špeciálneho školstva v Levoči. A keďže samotné múzeum je profilované ako špeciálne, s aktuálnou výstavou ponúka aj novinku. Pre tých, so špeciálnymi požiadavkami. Vďaka schodiskovému stoličkovému výťahu tu radi privítajú už aj imobilných návštevníkov.
Levočské múzeum školstva chce prostredníctvom pripravovanej výstavy Život zo skúmavky upriamiť pozornosť na význam pohlavného rozmnožovania, ako dôležitého faktoru pre udržanie biodiverzity v prírode. Zároveň reflektuje tému výchovy k rodičovstvu či rizík spojených s potratmi. „Okrem iného sa zamýšľa aj nad faktormi spôsobujúcimi zhoršenie prirodzených schopností rozmnožovania sa u človeka. Kladie otázku, či problémom prirodzeného počatia sú infekcie, nezdravá výživa alebo nezdravý životný štýl či stres,“ uvádza Štefánia Petreková, vedúca múzea.
Odborné informácie výstavy dopĺňajú trojrozmerné učebné pomôcky. Zapožičané sú priamo zo stredných odborných škôl, poskytujúcich vzdelanie v danom odbore. Nechýbajú ani historické múzejné exponáty.
Pre žiakov základných a študentov stredných škôl sú pripravené tiež sprievodné podujatia. „V dňoch 23. až 27. septembra 2019 sa uskutočnia Rozhovory s aktivistami občianskeho združenia Mladí ľudia a život. Hlavnými témami besied budú partnerské vzťahy, gynekológia, antikoncepcia a pohlavné prenosné infekcie,“ konkretizuje Petreková.
Múzeum špeciálneho školstva v Levoči bude po prvý raz i súčasťou celoeurópskeho podujatia Európska noc výskumníkov. Odštartuje ho 27. septembra 2019 o 15.00 hodine popoludním s odborníkom. Hosťom besedy bude MUDr. Peter Hladký, vedúci lekár Sanatória Helios v Košiciach, centra asistovanej reprodukcie. Popoludnie s voľným vstupom je určené nielen lekárom, ale aj budúcim mamičkám či širokej verejnosti. Priestor dostanú v otvorenej diskusii, v prípade záujmu aj formou individuálneho poradenstva.
Výstavu pripravilo múzeum v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, Sanatóriom Helios v Košiciach, Strednou zdravotníckou školou a Gymnáziom J. Francisciho-Rimavského v Levoči. Vernisáž výstavy sa uskutoční 18. septembra 2019 o 16. hodine v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči . Sprístupnená bude do konca októbra 2019.
„Zároveň by sme návštevníkov radi informovali aj o ďalšej novinke. V letných mesiacoch múzeum zrealizovalo čiastočnú debarierizáciu svojich priestorov. A tak sa tešíme, že už i na najnovšie pripravovanú výstavu môžeme pozvať aj imobilných návštevníkov. Tí doteraz múzeum navštevovať nemohli. Prostredníctvom schodiskového stoličkového výťahu vieme telesne hendikepovaných návštevníkov vyviesť až do výstavných priestorov, v ktorých zväčša sprístupňujeme krátkodobé variabilné výstavy,“ uzatvára Petreková.