Bránu do sveta vzdelávania žiakov so zdravotným postihnutím netradičnou formou cez hry, dialóg a interakciu otvára zážitkové múzeum v Levoči. No a bránu k celoeurópskemu podujatiu otvorí už druhú májovú sobotu.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči (Centrum vedecko-technických informácií SR – CVTI SR) aj tento rok pripravilo program k Noci múzeí a galérií 2022.

Kedy spoznať zaujímavé múzeum či galériu, keď nie počas „ich sviatku.“ Noc múzeí a galérií poznajú jej priaznivci po celej Európe. S pestrým programom čakajú návštevníkov aj v levočskom Múzeu špeciálneho školstva.

„Sobota, 14. máj, bude ideálnou príležitosťou pre tých, ktorí o našich aktivitách ešte nevedia. Tým, ktorí chcú spoznať svet hendikepovaných v podobe hier a interaktívnych exponátov ho radi priblížime. Doplníme aj základné informácie z histórie špecializovaného vzdelávania.

Noc múzeí a galérií 2022

Pozvaní sú všetci, aj tí, ktorí u nás už boli a chcú zažiť niečo nové. Náš program odštartujeme na pravé poludnie a ukončíme o 21. hodine,“ konkretizuje Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Podľa jej slov ‚to svoje‘ si tu nájdu rodiny s deťmi, dospelí, seniori, žiaci, študenti a tiež osoby so zdravotným postihnutím. Rôznorodú a variabilnú programovú ponuku tentokrát v múzeu situovali do takmer celého jeho interiéru.

„Pripravený máme edukatívny program Pochopme svet ticha a tmy, určený rodinám s deťmi vo veku od piatich rokov. Tradične si vstup môžete rezervovať aj na lektorovanú prehliadku našej stálej interaktívnej expozície. Premiérovo ju predstavíme i očami detských sprievodcov Alessie a Branka.“

Všetky kreatívne deti poteší dvojhodinový workshop ‚Vytvorme si hmatové pexeso.‘ Bádateľské duše môžu nahliadnuť do vzácneho špeciálno-pedagogického knižničného fondu vrátane možnosti bezplatného využívania digitálnej knižnice múzea.

„Každý program bude začínať vždy o celej hodine. Súbežne budú prebiehať prehliadky stálej interaktívnej expozície, ale aj vzdelávací program či workshop. Odporúčame si svoj vstup rezervovať. Maximálny počet návštevníkov na jeden vstup je totiž limitovaný. Maximálne 15 osôb vrátane detí.“

Cieľom Európskej Noci múzeí a galérií je podpora histórie, ktorú múzeá zachytávajú, ale aj súčasného pohľadu a smerovania kultúrnych inštitúcií. Predstavenie moderných, interaktívnych priestorov predstavujúcich históriu zážitkovým spôsobom.

V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči „si ruku podáva“ história so súčasnosťou. Svojou expozíciou a aktivitami je priestorom, kde má miesto kultúra, interakcia, edukácia aj inklúzia. Jednoducho stalo sa a je múzeom 21. storočia.

Bližšie informácie o programovej ponuke, otváracích hodinách, vstupnom, ale aj kontaktné údaje pre prípad rezervácie, nájdete na www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.