Plagát podujatia Aj my sme legendarium. Navštívte Múzeum špeciálneho školstva a spoznajte Louisa Brailla.

Plánujete si vyskladať leto zo zaujímavých zážitkov? Tak vás čakajú aj v levočskom interaktívnom múzeu. Hľadaním malej nálepky začnete, veľké bude spoznávanie tajomstiev Louisa Brailla, jeho písma a priblíženie sluchu a zraku bude doslova nadrozmerné.

Už štvrtý rok sa Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) zapojí do projektu podporujúceho cestovný ruch v Prešovskom kraji, do tradičného Legendaria.

Aj tento rok sa zvedavci, hľadači dobrodružstiev a nových objavov počas cestovania môžu zapojiť do projektu Legendarium. Aktivita Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska už siedmy rok touto formou motivuje navštíviť rôzne atrakcie v kraji. Cieľmi sú hrady, múzeá, lokality v prírode, ale aj kúpaliská či náučné chodníky.

Motto tohtoročného Legendaria znie jasne – Vyskladaj si leto! Vyskladaj si leto zo zážitkov a nových poznatkov, ale aj súťaženia. Vekové hranice tu rolu nehrajú. Navštíviť zaujímavé miesta a získavať súťažné pečiatky či hľadať v prírode trezory s nálepkami môže totiž každý. Navyše v závere projektu je pripravené veľké žrebovanie o hodnotné ceny. Odmeňovať sa bude aj priebežne.

Tento rok Legendarium štartuje už 15. júna a potrvá do 11. septembra 2022.

Silná turistická „značka“ kraja je aj Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR. Aj tento rok si tu pripravili program, ktorý zabaví aj poučí.

„Začnete v centre mesta. Po príjemnej prechádzke na Medvedí vrch objavíte rozhľadňu. Pokocháte sa úchvatnými výhľadmi na mesto, Vysoké Tatry a široké okolie. A začnete pátrať. Pátrať po trezore, ktorý ukrýva nálepku Louis Brailla, autora Braillovej abecedy pre nevidiacich.,“ začína približovať aktivity múzea v rámci Legendaria Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

„Pokračovať potom budete v našom zážitkovom múzeu. Čaká vás prehliadka interaktívnej expozície a pečiatka s názvom Levoča. Dáte si ‚tour‘ našimi štyrmi poschodiami. Uvidíte zaujímavé Pichtove písacie stroje. Napíšete si svoje meno v Braillovom písme. Budete rozoznávať zvuky dopravných prostriedkov či zvierat. Hmatom spoznávať reliéfne portréty významných špeciálnych pedagógov. Dozviete sa, ako fungujú naše zmysly. Na nadrozmernom 3D modeli ľudského ucha a oka zistíte, z akých častí sa skladajú a ešte … a ešte veľa, veľa zaujímavých informácií.“

Medvedí vrch.
Kniha Legendarium na Medveďom vrchu.

V závere prehliadky sa ocitnete v tmavom priestore. Ten má evokovať jednoduchú domácnosť nevidiacich. A počuli ste už o zvukovom pexese? Tu si ho zahráte. A čo poviete na hmatové puzzle?

Ako Petreková uvádza zážitková a interaktívna expozícia je vhodná pre kohokoľvek. Detského či dospelého návštevníka, odbornú verejnosť, táborové skupiny, ale aj osoby so zdravotným postihnutím. Nevidiaci si tu popisy exponátov prečítajú v Braillovom písme, vyhmatajú si repliky vybraných zbierkových predmetov. Nepočujúci majú k dispozícii videosprievodcu v posunkovom jazyku. Osoby s telesným postihnutím vyvezie do expozície pohyblivá schodisková stolička.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči je opäť otvorené sedem dní v týždni vrátane sviatkov. Bližšie informácie o programovej ponuke, otváracích hodinách, vstupnom, ale aj ďalšie informácie nájdete na www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach FacebookInstagram.

Rezervujte si svoj vstup na prehliadku nášho múzea buď telefonicky +421 918 625 285 alebo mailom mss.levoca@gmail.com.