Jeseň je v našom múzeu obdobím bilancovania letnej sezóny, a aj technickou pauzou z dôvodu zabezpečenia nutných opráv v expozícii, ktorá je v mesiacoch jún až september sprístupnená návštevníkom 7 dní v týždni.
Jeseň je tiež obdobím, kedy múzejný tím cestuje a navštevuje vybrané slovenské múzeá, ktoré prešli rekonštrukciou a modernizáciou. V minulosti sme takto zavítali do Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni, či Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Cieľom tohtoročnej pracovnej cesty a stretnutí s múzejníkmi boli ďalšie dve múzeá. Národná kultúrna pamiatka Kláštor Kartuziánov v Červenom Kláštore a Podtatranské múzeum v Poprade.
Dejinami kláštora, životom kartuziánskej a kamaldulskej rehole nás fundovaným a zaujímavým rozprávaním, previedla PhDr. Marcela Palubová, zástupkyňa riaditeľa. Moderná expozícia zahŕňa digitálne prezentácie, audio i video premietania, interaktívnu maketu celého objektu kláštora, sprístupnené repliky vzácnych dokumentov, odevov kartuziánskych mníchov, zážitkovú časť zameranú na liečivé byliny a pod.
Múzeum Kartuziánov v Červenom Kláštore prevádzkuje Pamiatkový úrad SR, pričom múzeum nedisponuje žiadnym depozitárom a nevlastní zbierkové predmety. Všetky sprístupnené exponáty, vrátane zbierkových predmetov sú zapožičané z Ľubovnianskeho a Východoslovenského múzea.
Rozsiahla rekonštrukcia a modernizácia kláštora s názvom „Červený Kláštor – znovuzrodený“ je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu. Interaktívnosť expozície realizoval Ústav technológií a inovácií. Nórski partneri i naďalej participujú a pokračujú v rekonštrukcii strechy domčeka kamaldulského mnícha, so zachovalým pôvodným krovom z roku 1719.
Múzeum, prostredníctvom neziskovej organizácie Cyprián, prevádzkuje vlastnú krčmu, ubytovanie, výrobu vlastného piva, spracovávanie bylín a výrobu ďalších produktov z nich cez vlastnú lekáreň. Múzeum v Červenom Kláštore je otvorené celoročne, okrem vianočných sviatkov. Ak sa rozhodnete aj vy navštíviť toto čarovné miesto opradené históriou kartuziánskej a kamaldulskej rehole informáciu o otváracích hodinách nájdete na webovej stránke múzea Červený Kláštor.
Druhým navštíveným múzeom v rámci našej pracovnej cesty bolo Podtatranské múzeum v Poprade s unikátnou expozíciou Hrobky germánskeho kniežaťa z Popradu z prelomu 4. a 5. storočia po Kr., archeologickým nálezom európskeho významu z roku 2005. Archeologický výskum pozostával z dvoch etáp. Prvá prebiehala v roku 2005 (august – október), druhá v roku 2006 (júl – november). Expozíciou, sprístupnenou v máji 2023, nás sprevádzala lektorka Bc. Katarína Martonová. Moderná expozícia pozostáva z viacerých miestností, navzájom na seba nadväzujúcich. Návštevníci môžu vidieť objavené a zachované originály, ako aj vytvorené repliky unikátneho nálezu, ktorý bol objavený iba 5 metrov pod povrchom. Podtatranské múzeum v Poprade, nachádzajúce sa v centre mesta, návštevníkom ponúka viacero možností, od prehliadky interiérových expozícií, zameraných na históriu Popradu a okolia, programy pre školy, workshopy ai., cez podujatia pripravované v neďalekom nákupnom centre.
Podtatranské múzeum disponuje depozitárom zbierkových predmetov, rozdelených do viacero zbierok: numizmatika, archeológia, história, etnografia, umenie, prírodoveda. Depozitáre tvorí viac ako 50 tisíc kusov zbierkových predmetov a viac ako 18 tisíc zväzkov kníh.
Podtatranské múzeum v Poprade, kultúrna inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, je otvorené celoročne každý deň, okrem pondelka. Letné otváracie hodiny sú do 17tej a zimné do 16tej hodiny. Viac informácií získate na webovej stránke Podtatranské múzeum v Poprade.
A čo dodať na záver?
Ďakujeme kolegom obidvoch múzeí, ktoré sme navštívili, za možnosť nahliadnuť do priestorov verejnosti neprístupných, za fundované lektorovanie expozícií, oboznámenie s procesmi rekonštrukcie, ako aj celkovým fungovaním múzeí (najmä v Červenom Kláštore). Odchádzali sme inšpirovaní, spokojní, s množstvom informácií, zaujímavostí, ale aj pikošiek. Aj toto je práca múzejníkov.
Ďakujeme a tešíme sa na spoznávanie ďalších slovenských múzeí a stretnutia s kolegami nielen v blízkom okolí Levoče, ale aj v tých vzdialenejších regiónoch Slovenska.
Text a fotografie: Štefánia Petreková