V múzeu nebude žiadna nuda ani cez deň, ani „v noci“

Najbližšia sobota (15. máj) patrí múzeám a galériám. Na tradičnú májovú Noc múzeí a galérií sa pripravili aj v levočskom Múzeu špeciálneho školstva. Tam, kde je expozícia plná interaktívnych zážitkov sa tentokrát nebudete nudiť ani v noci.

Plagát podujatia Noc múzeí a galérií 15. máj 2021.

Chcete si vyskúšať posunkovú reč? Zistiť ako sa používa slepecké písmo? Spoznať ľudské zmysly, ktoré nám dennodenne pomáhajú? Zavítajte počas „sviatku múzeí a galérií“ do Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Levočské Múzeum špeciálneho školstva, ktoré je organizačnou súčasťou Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) sa už tradične zapojí do dňa, kedy sa v múzeu či galérii v noci nezhasína.

„U nás sa nudiť veru nebudete. Okrem lektorovanej prehliadky stálej expozície, ktorej dominujú nielen historické, vzácne exponáty, ale aj interaktívne nadrozmerné ľudské ucho či oko, si môžete vybrať z bohatej programovej ponuky. V rámci zážitkových a vzdelávacích programov sa dozviete ‚Ako čítal malý Louis,‘ spoznáte ‚Neposlušné písmená v dlani‘ alebo sa môžete naučiť posunkovať a komunikovať tak s nepočujúcimi. Detskí návštevníci tiež zistia, kde býva nezbedné prasiatko a zoznámia sa s roztopašnou Helen… a ešte mnoho iného,“ pozýva Štefánia Petreková, vedúca múzea.

Deti si skúšajú napísať na nadrozmernom plagáte s fotografiou ruky slovo v Lormovej abecede.

Keď dopraje počasie, pred budovou múzea vznikne hravý priestor pre najmenších. Byť samotnou figúrkou v tradičnom ‚Človeče nehnevaj sa!‘ bude pre ne určite zábavnejšie, ako len ňou pohybovať rukou po stolovej hre.

„Tým, ktorí v tento deň nebudú môcť zavítať do múzea, krátkou online pozvánkou priblížime atmosféru v múzeu. No a samozrejme veríme, že ju potom čoskoro zažijú aj osobne – návštevou u nás,“ dodáva Petreková.

Tohtoročnú „postcovidovú“ Noc múzeí a galérií odštartuje na pravé poludnie program, ako sa hovorí – šitý na mieru – pre akúkoľvek vekovú kategóriu.

Plagát podujatia Noc múzeí a galérií s podrobným programom.

„Na jeden vstup si môže expozíciu pozrieť maximálne päť osôb. Intervaly medzi jednotlivými vstupmi sú každých 90 minút. Posledný vstup je možný o 19.30 hod. Bližšie informácie o vstupoch a platných protipandemických opatreniach nájdu návštevníci na oficiálnej webovej stránke www.msslevoca.sk a sociálnych sieťach Facebook a Instagram,“ uzatvára Petreková.

Záštitu nad podujatím Noc múzeí a galérií prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Na konkrétny zážitok v levočskom Múzeu špeciálneho školstva si môžete rezervovať svoj vstup už dnes. Symbolickým vstupným podporíte moderné, interaktívne múzeum, jediné svojho druhu u nás.

Fotogaléria: