Jeseň býva aj farebná a rovnako farebná môže byť aj „jeseň života.“ Október, ako mesiac úcty k starším, to len podčiarkuje. Svojou „vlastnou paletou“ podujatí spestria seniorom október aj múzejníci v špeciálnom levočskom múzeu. No a ako inak by to v interaktívnom múzeu bolo, ako práve interakciou.

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR pozýva seniorov na prehliadku svojej zážitkovej expozície zdarma. Odštartujú aj pravidelné tvorivé workshopy. Bude sa nielen tvoriť, ale aj čítať, spievať či variť.

Zážitky a interaktivita v Múzeu špeciálneho školstva sú doslova cezgeneračné. A tak, ako sa tu múzejníci snažia osloviť zvedavých žiakov, tak myslia aj na ich skúsenejších starých rodičov. Medzinárodným dňom starších je 1. október. No úcta k starším sa výraznejšie nesie celým mesiacom.

Múzejné stredy so seniormi párne stresy od 19.októbra 2022. Workshopy pre seniorov plné tvorivosti, originality, edukácie a dobrej nálady.

„K myšlienke mesiaca október prispejeme vlastným originálnym spôsobom aj my v múzeu. Už od prvého októbrového týždňa pozývame všetkých seniorov na prehliadky interaktívnej expozície. Vstup na prehliadku bude pre všetkých seniorov bezplatný. Tieto prehliadky sa uskutočnia počas prvých dvoch týždňov v mesiaci, od 3. do 14. októbra 2022,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči.

Október patrí seniorom. Zážitkové prehliadky interaktívnej expozície určené seniorom.

Spomenula však i ďalšiu zaujímavú aktivitu. Múzeum priebežne pripravuje aj celoročné takzvané Múzejné stredy so seniormi. „Odštartujeme ich 19. októbra o 9.30 hod. Chceme takto vytvoriť pravidelnú kreatívnu platformu s cieľom seniorov intenzívnejšie socializovať, ponúknuť im možnosť vytvárať nové priateľstvá. Bude sa veľa tvoriť a komunikovať.“

Workshopy určené priamo seniorom budú prebiehať každú párnu stredu v mesiaci, od 9. 30 hod. do 12.00 hod. Kreatívne využitie dostane pod rukami seniorov papier, vlna, korok či odpadový materiál, napríklad v podobe starého textilu. Workshopy dajú priestor aj rôznym hudobným žánrom. Tiež sa budú čítať úryvky z kníh, spoznávať rôzne životné osudy či dokonca variť alebo piecť.

„Veríme že, naša pestrá ponuka aktivít pripravená špeciálne pre seniorov osloví tých nielen z Levoče, ale aj bližších prípadne či vzdialenejších regiónov. Stačí si len vybrať a objednať sa vopred. Všetky informácie nájdu záujemcovia aj na našej oficiálnej webovej stránke.“    

Mesiac október patrí seniorom od decembra 1990. Za Mesiac úcty starším ho vtedy vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN.