Viete, že v expozícii Múzea špeciálneho školstva v Levoči nájdete aj historický elektronický zápisník pre nevidiacich Braille´n Speak?
Tento na 1. pohľad jednoduchý prístroj vo veľkosti zošita menšieho formátu pozostáva v podstate len akoby z brailovej klávesnice, t.j. zo 7 kláves, ktoré sa ovládajú pomocou kombinácie šiestich brailových bodov a medzerníka.
Nevidiaci mali možnosť 3 rôznych výstupov. Nimi zapísané texty v Braillovom písme im prečítal syntetický robotický hlas so silným anglickým prízvukom J, alebo si ich podľa typu tlačiarne mohli vytlačiť v braile alebo čiernotlači.
K príslušenstvu zápisníka Braille´n Speak patrí disketová mechanika s približne 750 kB RAM pamäte a 2 MB flash pamäte, ktorá slúžila len na uchovávanie súborov, nie na ich editovanie.
Jeho neoddeliteľnou súčasťou je kožená taška, vďaka ktorej sa na ňom dalo písať takmer v akejkoľvek polohe. Veľmi často ju mali nevidiaci zavesenú na krku a pohodlne vytvárali zápisy v Braillovom písme aj v stoji.
Týchto šikovných pomocníkov pre osoby so zrakovým postihnutím priniesla na trh americká firma Blazie Engineering v 90-tych rokoch 20.storočia.
Ak máte chuť dozvedieť sa viac, vypočujte si zaujímavý rozhovor s nevidiacim Františkom Ollé v podcaste:
Stobodové šesťbodové epizóda Braille n speak – zapisnik pre nevidiacich