Viete, že za Beethovenovou progresívnou stratou sluchu bola pravdepodobne otrava ťažkými kovmi?
Nemecký hudobný skladateľ, Ludwig van Beethoven (1770-1827), žil hudbou od kolísky. Koncertovanie a komponovanie ho preslávili po celej Európe už v mladosti.
Po dvadsiatke si geniálny hudobník všimol prvé problémy so sluchom, ktoré sa, bohužiaľ, stupňovali a vyústili do úplnej hluchoty na oboch ušiach. K tomu sa navyše pridružil aj nepríjemný šum. Problémy so sluchom prispeli výraznou mierou náladovosti, frustrácii a záchvatom zlosti. Negatívne sa podpísali aj na Beethovenovej schopnosti komunikovať s okolím. Po úplnom ohluchnutí komunikoval len formou zápisov v zošite.
Postihnutie zabrzdilo jeho koncertnú kariéru, všetko svoje úsilie presmeroval do komponovania. Mnohé zo svojich najlepších diel zložil ako nepočujúci.
Čo spôsobilo Beethovenovo trápenie so sluchom ostávalo dlho záhadou. Príčinu jeho hluchoty neodhalila ani pitva. Viac svetla do prípadu vrhla až analýza skladateľových vlasov, v ktorých vedci odhalili 102-násobok optimálnej hodnoty olova. V jeho organizme sa zrejme ukladalo postupne konzumáciou potravín servírovaných z kovových nádob.
Spracovala: Mgr. Lucia Štrbková
Zdroje k fotografiám:
Ludwig van Beethoven (čierno-biela kresba):
Ludwig van Beethoven pri komponovaní. Maľba Josepha Karla Stielera (1820):