Bazilika sv. Jakuba v Levoči

3D model k interaktívnej hmatovej výstave Neviditeľná architektúra

Autor: študent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

Rok výroby: 2002

Mierka: 1:100

Materiál: drevotrieska

Technika: frézovanie, lepenie

Bazilika sv. Jakuba v Levoči patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Od r. 1965 je trojloďový kostol, s mohutnou svätyňou a gotickými krížovými chodbami, národnou kultúrnou pamiatkou.

Pôvodne gotický kostol postavili v poslednej štvrtine 14. storočia na mieste staršieho kostola. R. 1392 pristavili na severnej strane gotickú Kaplnku sv. Juraja, nad ktorou r. 1520-1540 pribudla bibliotéka, jedna z prvých renesančných stavieb Levoče, ako aj severný a južný vchod. Oba vchody majú krásne bohaté portály s množstvom plastickej ornamentiky. Západná strana mala vchod pod vežou, ktorý bol zamurovaný za Vladislava Jagellonského, keď pristavili k tejto západnej strane sedadlá pre mestskú radu.

Vysoká štíhla veža kostola z prvej polovice 19. storočia je najvýraznejším prvkom siluety mesta. Mimoriadne cenný interiér kostola je jedinečným múzeom stredovekého sakrálneho umenia.

Neskorogotický oltár sv. Jakuba, z lipového dreva, s výškou 18,62 m je najvyšší svojho druhu na svete. Zhotovili ho v r. 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče. Autorstvo tabuľových malieb sa pripisuje maliarovi Hansovi.

V kostole je ďalších 13 bočných oltárov, osem neskorogotických, dva renesančné a tri barokové. Cenná je aj zbierka gotických liturgických predmetov a barokové monštrancie od levočského zlatníka Jána Szilassyho z druhej polovice 18. storočia.