Čuch

Je párový orgán, nachádzajúci sa v oboch poloviciach nosovej dutiny. Jeho plocha je asi 5 cm2 a na nosovej sliznici ho spoznáme podľa žltého zafarbenia.

Počet receptorových buniek u ľudí je rôzny, priemerne je to okolo 25 miliónov, napríklad u psa ich je až 220 miliónov. Receptory čuchu žijú len okolo 30 dní a priebežne sa obnovujú. Človek potrebuje na rôzne látky ich rôznu koncentráciu vo vdychovanom vzduchu. Niektoré registrujeme už keď sa nachádzajú v prostredí v malých množstvách, iné vône cítime až pri vyššom obsahu vo vzduchu. Napr. jedovatý oxid uhoľnatý nie sme schopní čuchom identifikovať.

Človek rozlišuje pachy – kvetinový, ovocný, živočíšny, hnilobný, korenistý a spáleninový.

Ako funguje čuch?

Receptory čuchu sú chemoreceptory, dráždené látkami rozpustenými v nosovom hliene, ktorý ochraňuje receptorové bunky pred poškodením. Čuch je veľmi citlivý zmysel, ale rýchlo sa dokáže adaptovať, a tým po určitom čase prítomný pach prestaneme registrovať.

Ženy majú citlivejší čuch ako muži a najcitlivejšie vnímajú pachy v čase ovulácie. U fajčiarov sa znižuje citlivosť čuchových receptorov.

Poruchy čuchu

Zníženie citlivosti vnímať vône sa nazýva hyposmia a strata čuchu je anosmia.

Poruchy čuchu môžu vzniknúť po úrazoch hlavy, keď dôjde k poškodeniu nervových vlákien, nesúcich informáciu z receptorov do mozgu. Strata čuchu môže byť aj príznakom ochorení ako Alzheimer alebo Parkinson. Oslabenie čuchu môže byť aj dočasné a je najčastejšie spôsobené nádchou, keď opuch sliznice nosa zabráni správnemu prúdenie vzduchu cez oblasť receptorov.

Zdroj:

https://www.zdravie.sk/clanok/55909/cuch