PREKROČME BARIÉRU TICHA

Program je zameraný na priblíženie výchovy a vzdelávania nepočujúcich a sluchovo znevýhodnených. Návštevníci múzea získajú množstvo informácií o problematike sluchového znevýhodnenia. Vysvetlíme napríklad rozdiely medzi nepočujúcim a nedoslýchavým človekom. Predstavíme nadrozmerný, interaktívny 3D model ucha, vysvetlíme ako fungujú jeho jednotlivé časti, ale aj to, ako dochádza k počutiu.

Žiaci, študenti, či široká verejnosť dostanú v rámci tohto programu možnosť otestovať si svoj vlastný sluch a pomocou slúchadiel identifikovať rôzne zvuky, ktoré v nich zaznejú. Predstavíme aj spôsoby komunikácie nepočujúcich. S využitím tabletov a aplikácie Posunkuj s nami si žiaci a študenti osvoja niekoľko jednoduchých posunkov. Hraním pexesa sa zoznámia so samohláskami prstovej abecedy.

Stretli ste sa už niekedy s nepočujúcim, či sluchovo znevýhodneným človekom? Viete, ako s ním komunikovať, aby vám rozumel? Nie? Nevadí, navštívte Múzeum špeciálneho školstva v Levoči a v rámci edukatívneho programu Prekročme bariéru ticha vám vysvetlíme aj základné zásady komunikácie s nepočujúcim.

Je možné, že sa v živote stretneme s človekom, ktorý bude sluchovo znevýhodnený, avšak bude sa s nami vedieť rozprávať. Jeho reč, pravdepodobne, nebude taká ako tá naša, a to z dôvodu, že takýto človek sa učí rozprávať oveľa ťažšie, ako počujúci jedinec. Na svojej reči ale zvykne sluchovo znevýhodnený skutočne tvrdo pracovať, a to aj s odbornou pomocou logopéda. Pomôcky, riekanky či jazykolamy určené na rozvoj reči si môžu návštevníci v múzeu tiež vyskúšať.

Je veľa ľudí, ktorí nepočujú stopercentne, ale vďaka zvyškom sluchu a s použitím načúvacích prístrojov sa kvalita ich počutia výrazne zvyšuje. Pýtate sa, ako také naslúchadlo vyzerá, aké funkcie spĺňa a komu je určené? V múzeu vám predstavíme niekoľko historických typov a zodpovieme na mnohé vaše otázky. Čo myslíte, môžu ľudia, ktorí stratili sluch úplne, ešte niekedy počuť? Vďaka modernej technike, ktorú vám lektorky v múzeu predstavia, je dnes možné aj to. Príďte sa presvedčiť na vlastné uši.

Trvanie programu: 45 minút

Kapacita: maximálne 15 osôb (detskí návštevníci v sprievode dospelej osoby), v prípade školských skupín 1 trieda

Detskí návštevníci múzea sa počas programu Prekročme bariéru ticha zoznamujú s piktogramami.

Spoznávame logá nepočujúcich

Pracovný stolík s pripravenými aktivitami k programu Prekročme bariéru ticha. Konkrétne sa na obrázku nachádza napríklad model ľudského ucho, bublifuk, piktogramy.

Naše aktivity

Detskí návštevníci múzea sa počas programu Prekročme bariéru ticha učia ukazovať písmena prstovej abecedy.

Učíme sa posunky

Na fotografiách žiaci 1. ročníka Základnej školy Francisciho v Levoči.