Viete, že náš zbierkový fond ukrýva tri vzácne historické brailové tabuľky?
Brailové tabuľky slúžia na nácvik prvých slov v Braillovom písme pre nevidiacich.
Staršia, drevená, dvojriadková brailová tabuľka bola vytvorená v 50-tych rokoch minulého storočia samotnými pedagógmi Československého štátneho ústavu pre slepcov so sídlom v Levoči. Na zápis jednotlivých bodov Braillovho písma nevidiaci chovanci ústavu používali kovové kolíčky, ktoré vkladali do tabuľky podľa toho, aké písmeno mali za úlohu napísať.
Druhú, guľôčkovú brailovú tabuľku zo 60-tych rokov 20. storočia využívali predovšetkým najmenší žiaci najstaršej školy pre nevidiacich v Levoči. Skladá sa z piatich šesťbodí oddelených priehradkou. Pomocou drevených korálikov teda vedeli do tabuľky zapísať slová pozostávajúce z piatich písmen.
Deti sa vkladaním a vyberaním drevených guľôčok, korálikov či kovových kolíčkov do braillových tabuliek oboznamovali najskôr so štruktúrou 6-bodového Braillovho písma. Vďaka používaniu týchto učebných pomôcok si postupne rozvíjali svoju hmatovú citlivosť prstov, jemnú motoriku a zároveň predstavu o priestorovom rozložení jednotlivých znakov v riadku.
Tretí, plastový model tvorí iba jedno 6-bodie s rozmerom 9 x 12,5 cm. Pomôcka slúžila na nácvik jednotlivých písiem Braillovej abecedy.
Spracovala: Mgr. Elena Gurová