Viete, že od smrti významného tyflopedagóga a zakladateľa tyflografiky a tyflokartografiky Martina Kunza (27.12.1847 – 1923) uplynulo už 100 rokov?
Martin Kunz vyšiel z jednoduchých roľníckych pomerov. Popri návšteve miestnej školy v rodnom Švajčiarsku musel tiež vykonávať celý rad, neraz fyzicky náročných, prác na rodinnom statku, v dome aj dielni. Práve v tom neskôr videl zdroj svojej manuálnej zručnosti, húževnatosti a schopnosti poradiť si v každej situácii.
Po skončení štúdia pôsobil ako učiteľ prírodných vied na viacerých školách v Taliansku a Švajčiarsku. V roku 1881 prijal ponuku viesť Ústav pre výchovu nevidiacich v Illzachu, ktorý preberal v skromných materiálnych, finančných aj personálnych podmienkach. Za 37 rokov pôsobenia sa mu podarilo z tohto ústavu vybudovať vzorovú školu na výchovu a vzdelávanie nevidiacich.
M. Kunz bol presvedčený o dôležitosti hmatového vnímania a spoznávania u zrakovo postihnutých osôb. Tomu podriadil aj vyučovacie metódy v ústave a zahájil výrobu vlastných reliéfnych pomôcok v podobe máp, obrázkov zvierat, rastlín a historických výjavov, modelov fyzikálnych a technických prístrojov a zariadení. Vytvoril tiež niekoľko jedinečných pomôcok na matematiku. V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči sa môžete oboznámiť s jeho drevenými zlomkami pre nevidiacich.
Spracovala: Mgr. Lucia Štrbková