Viete, že Per ludos aequalitas, teda športom k jednote, je oficiálne motto deaflympiády?

Viete, že Per ludos aequalitas, teda športom k jednote, je oficiálne motto deaflympiády? Viete, že Per ludos aequalitas, teda športom k jednote, je oficiálne motto deaflympiády, teda olympiády pre sluchovo postihnutých športovcov? Tí ho neúnavne a s nadšením napĺňajú každé 4 roky na tej najvyššej úrovni. Olympijské hry nepočujúcich začali písať svoju históriu v roku…

Details

Viete, že sa to v našom-vašom Múzeu špeciálneho školstva v Levoči bude celý február len tak hmýriť farbami?

Viete, že sa to v našom-vašom Múzeu špeciálneho školstva v Levoči bude celý február len tak hmýriť farbami? A to nie hocijakými ale presne tými, ktoré sa zásadným spôsobom spájajú s jednotlivými zdravotnými postihnutiami. Takže, aby sme využili ich farebný potenciál a docielili u detí a žiakov materských, základných či stredných škôl zvýšenie povedomia a…

Details

Viete, že Andrej Cházár je najslávnejším rodákom slovenskej obce na Gemeri – Jovice?

Viete, že Andrej Cházár je najslávnejším rodákom slovenskej obce na Gemeri – Jovice? Andrej Cházár (5.6.1745-28.1.1816) je najslávnejším rodákom slovenskej obce na Gemeri – Jovice, nachádzajúcej sa iba 6 km od Rožňavy? Po úspešnom absolvovaní práva v r. 1767 v Bratislave zastával mnohé verejné funkcie, bol známym právnikom i advokátom. Šľachtické korene a filantropické zmýšľanie…

Details

Viete, že Ragnhild Kåta bola prvou hluchoslepou osobou, ktorá získala v Nórsku riadne inštitucionálne vzdelanie?

Viete, že Ragnhild Kåta bola prvou hluchoslepou osobou, ktorá získala v Nórsku riadne inštitucionálne vzdelanie? Nórka Ragnhild Kåta (1873-1947) bola prvou hluchoslepou osobou, ktorá získala v Nórsku riadne inštitucionálne vzdelanie. A patrí jej aj ďalšie výnimočné prvenstvo. Ako prvá osoba s hluchoslepotou na svete sa naučila rozprávať. Ragnhild sa narodila v roku 1873, ako 3-ročná prišla…

Details

Viete, že existuje porucha s názvom dyspinxia?

Viete, že existuje porucha s názvom dyspinxia? Dyspinxia (z latinského slova pinxi – namaľovaný) je špecifická vývinová porucha výtvarných schopností, porucha kreslenia a jeho osvojovania si. Prejavuje sa neschopnosťou naučiť sa nielen primerane kresliť, ale taktiež vyjadriť sa kreslením. Problémy dieťaťa začínajú už pri tých najzákladnejších a najjednoduchších úkonoch. Patrí k nim kŕčovité a neobratné…

Details

Viete, že život nevidiaceho Francúza Louisa Brailla sa začal aj zavŕšil v mesiaci január?

Viete, že život nevidiaceho Francúza Louisa Brailla sa začal aj zavŕšil v mesiaci január? Narodil sa 4. januára 1809 v dedinke Coupvray a naposledy vydýchol 6. januára 1852 v Paríži. Do histórie sa zapísal predovšetkým ako tvorca šesťbodového reliéfneho písma pre zrakovo postihnutých, ktoré je dodnes pre osoby s týmto postihnutím nenahraditeľnou cestou k informáciám,…

Details

Viete, že v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči sa nachádza významné dielo „Orbis Pictus“?

Viete, že v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči sa nachádza významné dielo „Orbis Pictus“? V špeciálno-pedagogickej knižnici Múzea špeciálneho školstva v Levoči sa nachádza významné dielo Jana Amosa Komenského „Orbis Pictus“ – Svět v obrazích. Dielo, v brailovom písme, múzeu daroval Ondrej Németh, významný slovenský tyflopéd so zameraním na špeciálno-pedagogické poradenstvo. Jan Amos Komenský, lat.…

Details

Viete, že medzi najrozšírenejšie refrakčné chyby oka patrí krátkozrakosť a jej náprotivok ďalekozrakosť?

Viete, že medzi najrozšírenejšie refrakčné chyby oka patrí krátkozrakosť a jej náprotivok ďalekozrakosť? K týmto chybám v našom oku dochádza, keď sa svetelné lúče prenikajúce cez zreničku nezbiehajú priamo na sietnici, ako by mali, ale inde. Dôležitú úlohu v celom procese zohráva očná šošovka, priehľadné pružné teliesko, ktoré sa dokáže podľa potreby zakriviť alebo sploštiť.…

Details

Viete, že už v minulosti v školách pre nevidiacich, na hodinách matematiky, používali špeciálne učebné pomôcky?

Viete, že už v minulosti v školách pre nevidiacich, na hodinách matematiky, používali špeciálne učebné pomôcky? Viete, že už v minulosti v školách pre nevidiacich, na hodinách matematiky, používali špeciálne učebné pomôcky, ktoré žiakom umožňovali zápis čísel v Braillovom písme? V prvej polovici 20. storočia bola jednou z najčastejšie využívaných práve Schleussnerova tabuľka, ktorú v…

Details

Viete, že Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila 3. marec za Svetový deň počutia a starostlivosti o sluch?

Viete, že Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila 3. marec za Svetový deň počutia a starostlivosti o sluch? Stalo sa tak v r. 2007. Cieľom tohto výnimočného dňa je zvýšenie povedomia, ako predchádzať hluchote a strate sluchu a podporovať starostlivosť o uši a sluch. Približne 6 % svetovej populácie trpí závažným poškodením sluchu, čo predstavuje alarmujúce,…

Details