Svet maľovaný očami. 10.máj - 7.september 2018.

Aký je svet … maľovaný nohami? 

Výstava hendikepovanej maliarky Pavlíny Csápaiovej – Triščovej Svet maľovaný nohami predstavila výber z jej výtvarnej tvorby.  Vo viac ako dvadsiatich olejomaľbách sme našli tak ladné ženské krivky, ako i motívy inšpirované prírodou či fantáziou nabité abstrakcie.    

„Jej tvorba očarí čistotou a úprimnosťou, no aj výraznou expresívnou emotívnosťou. Typickým znakom jej prác je výrazný, šťavnatý a obsažný kolorit. Jej maľba je tichou hudbou farieb,“ zhodnotil výtvarníčkinu tvorbu akademický maliar Peter Kocák.  

Doplniť si ho dovolila aj Štefánia Petreková, riaditeľka Múzea špeciálneho školstva v Levoči:  Môžeme povedať, že autorka nikdy nedopovedá príbeh dokonca, necháva ho otvorený oku diváka a jeho vlastnému vnímaniu.“ Petreková ďalej uviedla, že výstava bola doplnená aj maľovanými dáždnikmi a hodvábnymi šatkami, rovnako z tvorby Csápaiovej – Triščovej.

 

Výstava mala i interaktívnu formu. Pripravené boli tvorivé dielne priamo s autorkou, určené žiakom 4. a 5. ročníka základných škôl v Levoči. Pomocou akrylových farieb na textil si spoločne stvárnili Moje vysnívané prázdniny.   

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 10. mája 2018 o 16. hodine v priestoroch Múzea špeciálneho školstva v Levoči. Výstava trvala do 7. septembra 2018. 

Hlavným mediálnym partnerom výstavy bolo Rádio Expres, ďalšími partnermi RTVS – Rádio Regina Východ, Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Hotel U Leva. 

pastedGraphic.png

Pavlína Csápaiová – Triščová, rodáčka z Jarovníc neďaleko Prešova, dnes žije a tvorí v Bratislave. Svoj plamienok lásky k maľovaniu rozdúchala až počas štúdia v Dánsku, vo svojich 25-tich rokoch. Odvtedy je pre ňu maľovanie najväčším relaxom a psychohygienou svojho druhu. Okrem maľovania svoj čas venuje fotomodelingu, plávaniu, lyžovaniu či turistike. Aktívne komunikuje anglicky i španielsky, pasívne poľsky, rusky, nemecky a dokonca aj dánsky. 

 

 

Fotogaléria z vernisáže výstavy Svet maľovaný nohami – 10. mája 2018