My sme malí múzejníci

zážitkový prázdninový projekt

2. turnus (7. – 11. august 2023)

11. august 2023

Piatoček sa u nás niesol v duchu pátrania, objavovania a oceňovania.☺️ Vybrali sme sa po stopách špeciálnej pedagogiky a pri každej inštitúcii na nás čakala indícia. Keďže sme všetko správne vylúštili a uhádli, dostali sme sa až k truhlici s pokladom a každý náš malý múzejník si odniesol so sebou aj darček.☺️ Okrem rôznych hier sme sa ďalej venovali aj odovzdávaniu diplomov, pretože si to každý rozhodne zaslúžil!😇 Ďakujeme všetkým za krásne prežitý týždeň plný aktivít, vedomostí, objavovania a skvelej nálady! Tešíme sa na ďalšie stretnutia!🥳🥰
Za knižné dary pre malých múzejníkov ĎAKUJEME vydavateľstvu Modrý Peter , Slovart – vydavateľstvo najlepších kníhSoňa Babejová Lesňáková a OZ Zelená hliadka – Levoča 🙏🙏🙏
Malí múzejníci hrajúci hry.
Malí múzejníci hrajú spoločenské hry.
Malí múzejníci s kvetmi.
Malí múzejníci skúmajú obsah nájdeného pokladu.
Malí múzejníci našli poklad - odmenu za účasť na prázdninovom projekte.
Malí múzejníci pátrajú po poklade.
Malí múzejníci pátrajúci po poklade.
Malí múzejníci pátrajúci po poklade.
Malí múzejníci pátrajúci po poklade.
Malí múzejníci pátrajúci po poklade.
Malí múzejníci pátrajúci po poklade.
Spoločná fotka zodpovedných za prázdninový projekt.
Spoločná fotka účastníkov projektu.
Poďakovanie pani učiteľke Dovalovej.
Diplom malého múzejníka.

10. august 2023

V predposledný deň letného projektu nám počasie prialo, a tak sme sa venovali rôznym hrám v prírode. 🥏🌿 Vytvorili sme si aj vlastný senzorický chodník, 🪨🍂 na ktorom malí múzejníci mohli vyskúšať rôzne povrchy. Po obede nám naša zdravotníčka Livka vysvetlila, ako postupovať pri jednotlivých úrazoch, či ako podať prvú pomoc. 🚑 Pokračovala zážitková beseda a rôzne eko-aktivity s pani spisovateľkou Soňou Lesňákovou, 📖 a tak naši malí múzejníci ukončili deň rovnako aktívne, ako ho začali.☺️🏃‍♀️🏃

Eko aktivity
Malí múzejníci skúšajú chôdzu po senzorickom chodníku.
Spoločná fotka malých múzejníkov.
Eko aktivita.
Beseda so zdravotníčkou.
Beseda so zdravotníčkou.
Eko aktivita.
Eko aktivita
Prechádzka po senzorickom chodníku.
Beseda so zdravotníčkou.
Malí múzejníci hrajú hru Twister.
Malí múzejníci skúšajú senzorický chodník.

9. august 2023

Ani dnes sme nepoľavili, práve naopak, mali sme veľmi nabitý program. Ráno sme zistili, ako funguje Braillovo písmo a aj sme si ho precvičili počas rôznych aktivít. Pokračovala návšteva Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, kde sme videli nielen ako sa tlačia knihy v tomto písme, ale aj nahrávajú audioknihy. Mali sme možnosť nakuknúť aj do nahrávacieho štúdia, čo všetci naši malí múzejníci využili.☺️ Po obede k nám zavítal pán Michal Sihelský so svojím vodiacim psíkom Izzim🦮 a porozprával, ako prebieha výber vodiaceho psíka, ako pracuje a čo všetko dokáže. Niektoré povely sme videla na vlastné oči a veru šlo mu to skvele. 👏 Následne sme sa pustili do výroby sviežej múzejnej pochúťky, ktorú si všetci, ako inak, nevedeli vynachváliť. Neostalo nám nič iné, len prázdne poháriky.☺️😇😋

Malí múzejníci si skúšajú vyskladať písmena v Braillovom písme.
Malí múzejníci si skúšajú vyskladať písmena v Braillovom písme.
Malí múzejníci s maskami na očiach hmatajú písmená.
Malí múzejníci hmatajú šlabikár pre nevidiacich,
Malí múzejníci hmatajú písmena s maskou na očiach,
Malí múzejníci v expozícií múzea.
Malí múzejníci v expozícií.
Malí múzejníci si skúšajú chôdzu s bielou palicou.
Malí múzejníci sú bodmi v Braillovom písme.
Malí múzejníci v expozícií.
Malí múzejníci v knižnici Mateja Hrebendu.
Malí múzejníci v knižnici Mateja Hrebendu.
Malí múzejníci v knižnici Mateja Hrebendu.
Malí múzejníci sú bodmi v Braillovom písme.
Malí múzejníci v knižnici Mateja Hrebendu.
Malí múzejníci v knižnici Mateja Hrebendu.
Spoločná fotka malých múzejníkov.
Malí múzejníci spoznávajú chute.
Malí múzejníci spoznávajú chute.
Spoločná fotka Malých múzejníkov.

8. august 2023

Druhý deň začala naša lektorka Eli rozprávaním o tom, čo všetko sa zvykne diať v múzeách, aby boli naši malí múzejníci plne v obraze.😇 Potom “zreštaurovali” niektoré naše exponáty. Navštívili sme aj Oblastný reštaurátorský ateliér, kde sme videli nielen ako sa reštauruje, ale aj vytesáva a nanáša zlato, dokonca aj na naše prsty. Pozlátení múzejníci sa potom vybrali na obed a po chutnej pauze nás čakal program o hluchoslepote a aktivity o dotykovej Lormovej abecede. Deň sme ukončili v parku hrou súsošie, čo si vyžadovalo veľkú kooperáciu a ohybnosť, ale ako inak, všetko sme to zvládli.☺️🥳

Malí múzejníci sledujú reštaurovanie.
Malí múzejníci v priestoroch múzea.
Malí múzejníci sa učia Lormovu abecedu.
Malí múzejníci sa učia Lormovu abecedu.
Malí múzejníci v klietke hanby na námestí.
Malí múzejníci pozerajú rozprávku o Helen Kellerovej.
Malí múzejníci sa oboznamujú s hluchoslepotou.
Malí múzejníci v parku.
Malí múzejníci v reštaurátorských ateliéroch.
Malí múzejníci v reštaurátorských ateliéroch.
Malí múzejníci v reštaurátorských ateliéroch.
Malí múzejníci sa učia Lormovu abecedu.
Malí múzejníci v parku.
Malí múzejníci sa dozvedajú o hluchoslepote.

7. august 2023

S radosťou všetkým oznamujeme, že sme dnes odštartovali druhý turnus nášho letného projektu “My sme malí múzejníci”.🥳  Prv sme sa zoznámili a porozprávali, čo máme radi. Nasledovala prehliadka interaktívnej časti múzea, kde sme testovali naše zmysly.👂👀🖐️ Ešte pred obedom sme stihli návštevu Spišského archívu v Levoči, kde sme dokonca videli proces konzervovania kroniky. Po obede sme privítali maliarku Pavlína Csápaiová Triščová, ktorá nám porozprávala, aký je jej život bez rúk a potom sme sa spoločne pustili do kreatívneho maľovania, kde bolo povolené používať ruky, nohy a všetky techniky pri fantázii zobrazenej na plátne. Okrem plátna sme pomaľovali aj seba, bolo nám ale o to veselšie.☺️🥰

Zoznamovanie účastníkov
Proces konzervovania kroniky.
Proces konzervovania kroniky.
Prehliadka expozície múzea.
Stretnutie s maliarkou Pavlínou.
Prehliadka expozície múzea.
Účastníci maľujú.
Dobroty pre účastníkov.
Účastníci maľujú.
Účastníci maľujú.
Účastníci maľujú.
Účastníci maľujú.
Stretnutie s maliarkou Pavlínou.
Spoločná fotka účastníkov.
Spoločná fotka účastníkov.

1. turnus (24. – 28. júl 2023)

28. júl 2023

V posledný deň nášho letného zážitkového projektu sme privítali Pavlínu Csápaiovú, ktorá maľuje bez rúk. Prv nám porozprávala, ako vyzerajú jej každodenné činnosti a pripravila si pre našich malých múzejníkov aj kreatívny workshop. Po obede sme sa vybrali na pátraciu hru, ktorej téma bola špeciálna pedagogika. Keď malí múzejníci správne rozlúštili všetky indície, dozvedeli sa, kde nájdu poklad. Každý si odniesol darček a veríme, že aj množstvo zážitkov, užitočných informácií a nových priateľov. Ďakujeme!

Účastníci sú celý od farieb.
Účastníci obzerajú svoje dielo.
Účastníci maľujú farbami.
Účastníci počúvajú pani Pavlínu, ktorá viedla workshop.
Účastníci pátrajú po poklade v pátracej hre.
Účastníci pred strediskom pre nevidiacich v Levoči.
Účastníci pátrajúci po poklade.
Na záver projektu dostali účastníci diplom. Spoločná fotka všetkých účastníkov s diplomom.
Účastníci pátrajú po poklade.
Účastníci workshopu s pani Pavlínou.
Účastníci workshopu obdivujú svoje umelecké dielo maľované farbami.

27. júl 2023

Dnes sme využili slnečné počasie 🌞 a vybrali sme sa s našimi malými múzejníkmi na menší výlet. Okrem pohybu v prírode sme si užili aj interaktívne prvky v areáli Žabej cesty 🐸 https://zabiacesta.sk/ a porozprávali sme sa o životných cykloch obojživelníkov. Po obede naša zdravotníčka Livka hovorila o prvej pomoci 🚑 a postupoch pri rôznych úrazoch, aby deti vedeli, ako v prípade zranení postupovať. 💪

Účastníci na Žabej ceste.
Účastníci na Žabej ceste. Zabávajúci sa na detskom ihrisku.
Účastníci na Žabej ceste hrajúci sa na ihrisku.
Účastníci na Žabej ceste dostávajú inštrukcie k priebehu cesty.
Spoločná fotka účastníkov na Žabej ceste.
Účastníci si študujú náučnú tabuľu na Žabej ceste.
Účastníci sa prechádzajú po cyklochodníku vedľa takzvaného "starého ihriska".
Spoločná fotka účastníkov.
Účastníčka workshopu s farbami.
Účastníci maľujú.
Účastníci v priestoroch múzea.
Účastníci majú pomaľované ruky farbou.
Účastníci absolvovali kurz prvej pomoci.
Účastníci sa prechádzajú popri levočskej priehrade.
Účastníci na levočskej priehrade.
Účastníci na mape spoznávajú okolie Levoče.

26. júl 2023

Dnešný deň sme venovali spoznávaniu sveta nevidiacich. Začali sme v našom múzeu a naučili sme sa, ako funguje Braillovo písmo skrz rôzne aktivity. Pokračovali sme návštevou Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu, kde sme videli, ako sa vyrábajú knihy v Braillovom písme, aj ako prebieha vyhotovenie audiokníh. Po obede sme v našom múzeu privítali pána Michala Sihelského s jeho vodiacim psíkom Izzym a dozvedeli sme sa, ako prebieha výber vodiaceho psíka, ako dlho sa cvičí, čo všetko vie a niektoré povely sme mali možnosť vidieť aj na vlastné oči.👀😍🦮👩‍🦯🤍❤️

Chlapec si skúša hmat. Ohmatáva reliéfne písmeno pričom má zakryté oči.
Účastníci skladajú do obalov od vajíčok písmená v Braillovom písme za pomoci obalov z kinder vajíčok.
Účastníci sa zoznamujú so šlabikárom pre nevidiacich.
Dievča si skúša chôdzu pomocou bielej palice.
Účastníci na prehliadke múzea.
Účastníci sa stávajú bodmi Braillovej abecedy.
Účastníci sa zoznamujú s reliéfnym kalendárom pre nevidiacich.
Účastníci na prednáške o vodiacom psovi.
Spoločná fotka účastníkov projektu.
Účastníci na návšteve knižnice pre nevidiacich.
Účastníci na návšteve knižnice pre nevidiacich.
Účastníci na návšteve knižnice pre nevidiacich.

25. júl 2023

Druhé ráno v múzeu sme začali edukatívnym programom o hluchoslepote a malí múzejníci sa naučili množstvo písmen z dotykovej abecedy. Zaujal ich aj príbeh Helen Kellerovej, ktorá napriek strate dvoch najdôležitejších zmyslov bola veľmi vzdelaná. Aby si toto postihnutie vedeli lepšie predstaviť, pripravili sme im autentické hry v mestskom parku a po obede sme sa pustili do prípravy múzejnej dobroty, a tak sme zakončili deň testovaním obľúbeného zmyslu – chuti. Prv lektorky skúšali všetky chute našich drobcov a potom si sami podľa svojho gusta pripravili, ako sami nazvali, múzejnú bombu.🤩🥰😋

Účastníci s Lormovou abecedou pre hluchoslepých.
Účastníci pripravujú jedlo, aby mohli otestovať svoj zmyslel - chuť.
V teréne účastníci skúšajú aké je to byť hluchý aj slepý zároveň.
Účastníci sa oboznamujú s ľudskými zmyslami.
Účastníci v mestskom parku.
Účastníci si skúšajú použitie Lormovej abecedy na nadrozmernom plagáte, na ktorom je odfotená ruka.
Účastníci pozerajú rozprávku o Helen Kellerovej.
Účastníci sa učia o Lormovej abecede.

24. júl 2023

V pondelok, 24. júla, sme odštartovali prvý turnus zážitkového letného projektu “My sme malí múzejníci”. Ráno sme začali zoznamovacou hrou a pokračovali programom zameraným na ľudské zmysly v expozícii nášho múzea. Ešte pred obedom sme stihli aj prehliadku reštaurátorských ateliérov, kde sme sa dozvedeli množstvo informácií o tom, ako sa dá starým predmetom vdýchnuť nový šmrnc. Po chutnom obede sme sa oboznámili s fungovaním múzea v podaní našej lektorky Eli. Nasledoval workshop, počas ktorého deti “dávali dokopy” niektoré naše exponáty a deň sme zakončili v prírode rôznymi hrami.👂👀👃🌿

Deti v klietke hanby.
Účastníci projektu pri reštaurovaní.
Účastníci si skúšajú svoj hmat na nadrozmernej kocke v Múzeu špeciálneho školstva.
Účastníci projektu v prírode.
Účastníci projektu pri hrách v Múzeu špeciálneho školstva.
Účastníci si skúšajú svoj čuch na nadrozmernej kocke v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči.