Ján Hučík, starší – učiteľ telom i dušou

„Skvelí učitelia sa vedia vcítiť do detí, rešpektovať ich a veria, že každé jedno má niečo jedinečné, na čom sa dá stavať.“  Ann Liberman Takýmto učiteľom bol aj Ján Hučík, starší. Pre tých, ktorí ste ho nepoznali, prinášame krátku spomienku a tých z vás, ktorí ste mali tú česť s ním pracovať, chceme osloviť s prosbou o zaslanie krátkeho…

Details

Učarovala jej logopédia (spomienka na Želmíru Kontúrovú)

„Musíme vystupovať po dlhom rebríku postupných cieľov, z ktorých každý vedie k víťazstvu nad vaším rečovým problémom.“ Van Riper Dnes, 5. júla 2023 uplynulo 21 rokov od úmrtia poprednej slovenskej logopédky Želmíry Kontúrovej. Spomienka na túto charizmatickú dámu a zároveň matku 3 detí, je stále živá. Ako sama hovorievala: „Možno práve deti boli pre mňa podnetom…

Details

Život a dielo Aloisa Klara, zakladateľa starostlivosti o nevidiacich v Čechách

Múzeum špeciálneho školstva v Levoči sprístupnilo v októbri 2014 unikátnu výstavu venovanú mimoriadnej osobnosti začiatku 19. storočia – Aloisovi Klarovi, zakladateľovi Ústavu pre dospelých nevidiacich v Prahe na Malej Strane.  Výstavu sa podarilo zrealizovať v spolupráci s českými partnermi – Filozofickou fakultou Univerzity Karlovej v Prahe, Strednou školou a Materskou školou Aloyse Klara v Prahe Kŕči a Technickým múzeum v Brne. Výstavný projekt predstavil život…

Details

Hieronymus Lorm, autor dotykovej abecedy

Hieronymus Lorm (*9. 8. 1821 Mikulov, okres Břeclav – † 3. 12. 1902 Brno), vlastným menom Heinrich Landesmann, autor Lormovej – dotykovej – abecedy pre hluchoslepých.  Pseudonym si zvolil podľa svätého Hieronyma, ktorý písal o osamelosti a zomrel ako pútnik, priezvisko podľa svojho obľúbeného hrdinu De L´orma od anglického románopisca G. P. Jamesa. Lorm bol rakúskym hluchoslepým…

Details

Viliam Hrabovec, autor unikátnych geografických pomôcok pre nevidiacich žiakov

Viliam Hrabovec (14. jún 1901 – 3. apríl 1938), rodák z Čadce, pochádzal z piatich súrodencov: bratia Ján, Jozef, sestry Mária (Mariška) a Valéria (Škrabáková). Pravdepodobne bol z nich najmladší. Otec Ján Hrabovec, matka Alžbeta Hiršová. Tyflopedagóg Československého štátneho ústavu pre slepcov v Levoči (vznikol v r. 1922), kde patril k prvým 5-tim učiteľom. Autor unikátnych…

Details

Irena Repaská, takmer 30 rokov vzdelávala nevidiace deti

Obaja, rodáci z Levoče. Ona – špeciálna pedagogička, redaktorka detských časopisov, autorka učebníc pre nevidiacich, manželka, mama 3 detí (2 synovia, 1 dcéra), stará mama 8 vnúčat a 12-tich pravnúčat. Dožila sa iba 3 pravnúčat. Irena Repaská (*1. 1. 1929 – †16. 11. 2010) rodáčka z Levoče, kde v r. 1948 zmaturovala na Štátnej učiteľskej akadémii. Pedagogickú spôsobilosť pre…

Details

Gejza Slaninka, popredný slovenský surdopéd

Gejza Slaninka (25. 2. 1911 – 2. 3. 1985) bol popredný slovenský surdopéd – pedagóg a odborník na výchovu a vzdelávanie detí so sluchovým postihnutím či narušenou komunikačnou schopnosťou. Gejza Slaninka zasvätil celý profesijný život starostlivosti o nepočujúcich – najskôr (v rokoch 1930 – 1934) sa im venoval v ústave pre hluchonemých v Košiciach a neskôr v…

Details

Guilly d´Herbemont, matka bielej palice

Francúzska Guilly d´Herbemont (1888-1980) podala návrh, aby nevidiaci používali pri chôdzi bielu palicu, ktorá im má slúžiť na orientáciu. Jej návrh sa do praxe zaviedol v r. 1931 a postupne sa rozšíril po celej Európe. 15.október sa stal Medzinárodným dňom na základe odporúčania Generálneho zhromaždenia Svetovej únie nevidiacich v Káhire (od r. 1964). Odvtedy je biela…

Details

Pavol Sabadoš, autor vzdelávacích programov pre nepočujúcich

Svetový deň počutia a Medzinárodný deň starostlivosti o sluch si každoročne pripomíname 3. marca a koná sa pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Deň je venovaný ľudom, ktorí trpia poruchami sluchu, stratili dar počutia a tiež téme zdravého sluchu. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli predstaviť vám človeka, ktorého poznajú mnohí nepočujúci, niektorí ho stretli…

Details